#GrivePis termik santrallere karşı 280 metrede eylem

Yorum ekle
Haber - 2 Mayıs, 2016
11 Greenpeace eylemcisi #GrivePis kömürlü termik santrallere karşı Soma Termik Santrali’nde 280 metre yükseğe tırmandı!

Greenpeace’in adının Türkçe karşılığı yerine sıkça kullanılan bir kelime oyununa atıfta bulunarak “Gri ve Pis” yazılı bir pankart açan eylemciler 9 saat boyunca bacada kaldılar.

280 metrede eylem!

11 cesur eylemci Türkiye’nin 22 Nisan’da imzaladığı Paris Anlaşması taahhüdüne karşın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sürdürdüğü kömürü teşvik edici enerji politikalarını protesto etmek amacıyla Avrupa’nın ikinci en kirli kömürlü termik santralinin bacasına tırmandı.

Türkiye’deki gerçek “gri ve pis” tehdit kömür. Yükselen her kömürlü termik santral bacasıyla insan sağlığına ciddi bir tehdit oluşturan hava kirliliği daha da artacak, iklim değişikliğinde de geri dönülemez eşiğe yaklaşılacak. Eğer planlanan 80 kömürlü termik santral inşa edilirse, Türkiye dünyadaki en büyük 5 kömür tehdidinden biri haline gelecek. Anlaşmaya uyma vaadi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın var olan planları arasında ciddi bir çelişki mevcut. 

280 metrede eylem!

Şimdiden 40 binden fazla insan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na kömüre dayalı enerji planlarını durdurması ve enerji dönüşümünü başlatması için komurcanalir.org’da başlatılan imza kampanyasına katıldı. Meltem Cumbul gibi ünlü isimler de fosil yakıt çağının sona ermesi ve yenilenebilir enerjiye geçilmesi için destek verdi.

Türkiye şu anda bir dönüm noktasında: Ya hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirli ve tehlikeli enerji kaynaklarına yatırım yapmayı sürdürecek ya da yenilenebilir enerji dönüşümünü gerçekleştirerek gelişmiş dünyanın bir parçası olacak. Bir başka deyişle Türkiye doğru seçimi yaparak öncü olabilme şansına sahip. Enerji [D]evrimi raporumuz Türkiye’nin 2050’ye kadar yenilenebilir enerjiye geçişi için detaylı bir yol planı sunuyor. 

Kömürlü termik santraller hastalık saçmaya devam ediyor

Yayımladığımız Sessiz Katil raporuna göre 2010’da Türkiye’de 7 bin 900 kişi kömür yakıtlı enerji santralleri nedeniyle hayatını kaybetti. Kömürlü termik santrallerin neden olduğu hava kirliliğine bağlı yaşanan hastalıklardan ötürü 1.7 milyon iş günü kaybı yaşandı.

Soma’da birçok çocuk nefes almak için solunum cihazlarına muhtaç durumda, Soma Termik Santrali halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bölgede bir termik santral daha açılması insanların nefes almasını daha da zorlaştırdığı gibi hastalık oranını da artıracak.

Harekete geç

Avrupa’nın 2. en yüksek güneşenerjisi potansiyeline sahip ülkesi Türkiye, 358 MW kurulu gücü ile bu potasiyelin sadece binde 12’sini (yüzde 0.12) kullanıyor. Bu bağlantıyı tıkla, yaşamımızı tehdit eden kömürlü termik santrallere karşı kampanyaya katıl.

Kategoriler