Lafarge atıkları İspanya'da kullanacak

Sıra İtalyan atıklarında

Haber - 31 Mayıs, 2005
Greenpeace İspanya'nın edindiği bilgiye göre, İskenderun'da geçtiğimiz Eylül ayında batan MV Ulla adlı geminin atığının çıkarılmasının sorumluluğunu üstlenen Lafarge, sözkonusu toksik atıkları İspanya'da inşaat çimentosu olarak kullanacak.

MV Ulla, 2200 tonluk toksik atıkla birlikte batarken

MV Ulla, 2200 tonluk toksik atıkla birlikte batarken

MV Ulla, 2200 tonluk toksik atıkla birlikte batarken

Greenpeace ekibi, MV Ulla'nın batığının önünde 'Toksik atık ticaretini durdurun; harekete geçin!' yazılı bir pankart açıyor.

Greenpeace, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Öztürk ile görüşüyor.

Lafarge, iki geminin sürdürmekte olduğu pompalama işlemi bitince külleri muhtemelen Barselona'ya götürüp kurutacak. Küller buradan Sagunto (Valencia)'ya, Lafarge'ın sahibi olduğu bir çimento fabrikasında kullanılmak üzere götürülecek. İspanya Çevre Bakanlığı, küllerin toksik atık içermediğini iddia ediyor.


6 Eylül 2004'te, St. Vincent bandıralı bir İspanyol gemisi, MV Ulla, İskenderun açıklarında dört buçuk yıllık bir bekleyişin ardından battı. Gemi, Türkiye'ye yasadışı yollardan sokulmuş 2200 ton uçucu kül taşıyordu. O gün de dile getirdiğimiz biçimde, "MV Ulla ile birlikte uluslararası hukuk da batmıştı."

Bir yasadışı toksik atık ticareti olayı, gecikmiş, ancak kabul edilebilir bir çözüme ulaşıyor. Bu, dokuz ay önce batan uluslararası hukukun tekrar su üstüne çıkması olarak yorumlanabilir. Hükümetin şu anda yapması gereken, uluslararası yasaların açık yorumlarına dayanarak, benzer bir çözümün çok daha eski bir olay, İtalyan atıkları olayı için gerçekleşmesini sağlamak.

Konuyla ilgili Greenpeace çalışmaları için tıklayın.

MV Ulla: bir toksik atık ticareti vakası

Kategoriler