500 bin kişinin sesi olduk

Yorum ekle
Haber - 21 Haziran, 2011
Nihayet ünlü 21 Haziran danışma kurulu toplantısını geride bıraktık. Balıkçı birlikleri, üniversite temsilcileri, balıkçı dernekleri ve yetkili devlet kurumlarından oluşuyor bu kurul. Greenpeace olarak toplantıyı başından sonuna kadar gözlemci olarak takip ettik ve sosyal medya aracılığı ile de en önemli anlarını sizlerle paylaştık. Toplantıdan elle tutulur bir sonuç çıkmadı. Ama genel olarak değerlendirdiğimizde toplantıdan hem iyi haberlerimiz hem de kötü haberlerimiz var.

yavrubalik

Önce iyi haberler:

  • Danışma kurulunda balık boyları ile ilgili henüz yanlış kararlar verilmedi. Konu ilk defa sivil toplum kuruluşlarının baskısı ile gündeme taşındı ve etraflı tartışıldı.
  • Danışma kurulu 'Seninki kaç santim' kampanyasının arkasındaki yarım milyon kişinin ve destek veren kişi sayısının katlanarak artacağının farkında...
  • Danışma kurulu, oluşan bu komu oyu baskısı nedeniyle yasal balık avlama boyları ile ilgili önümüzdeki aylarda daha detaylı çalışılacağını birkaç kez ifade etti.
  • Kurulu düzenlerinin bozulmasını istemeyen ve ne yazık ki sürdürülebilir balıkçılığı gözardı eden endüstriyel balıkçıların tepkilerine karşın kıyı balıkçılarının kampanyamızı yakından takip ettiklerini görmek, yakın desteklerini hissetmek ve bizleri bir umut ışığı olarak gördüklerini anlamak çok önemliydi.
  • Birlikte başardıklarımızın danışma kurulundaki yansımalarını görmek çok güzeldi. Hepimiz adına gururlandık. Herkes balık boyları konusunda artık çok daha dikkatli ve kimsenin yanlış bir karara tahammülü olmadığının farkında.

Toplantının kötü haberleri ise:

  • Tarım bakanlığı kendi internet sitesinden duyurup söz verdiği halde tüm balık türlerini konuşmadı, tartışma lüfer ile sınırlı kaldı.
  • En önemlisi ve rahatsız edici olanı, balık boyları gibi gayet net bir bilimsel konunun balıkçılarla pazarlığa dönüşmesi idi. Bakanlığın endüstriyel balıkçıların baskısına karşı bilimselliği güçlü bir şekilde ortaya koymaması son derece yanlış bir yöntemdi. Bu konuda endişelerimizi açıkça dile getirdik.

Yani beklediklerimizi bu kez alamasak da yarattığımız kamuoyu ile yanlış bir karar verilmesini şimdilik önledik. Bu da kampanyaya hiç hız kesmeden devam edeceğiz anlamına geliyor. Denizlerin, balıkların ve küçük balıkçının kaderini balıkçılık endüstrisine bırakmayacağız. Balıkçılık endüstrisi sadece sürdürülebilir balıkçılığın değil, kıyı balıkçılığının da sonunu hazırlıyor. Baskımızı arttırarak anlatmaya devam edeceğiz.

2012-2016 tebliğ hazırlıklarında elbette yoğun bir gündemimiz olacak, ama lüfer, orfoz, kalkan için bir yıl bekleme lüksümüz yok! Bugüne dek edindiğimiz tecrübe, destek ve güç ile sizinle birlikte aynı ısrarcılıkla çalışıyor olacağız.

Harekete geç!

"Seninki kaç santim?" yarım milyon kişiyle güçlenerek devam ediyor. Şimdi sende eyleme katıl.

Kategoriler
Etiketler