Hiroşima, 6 Ağustos 1945, 08:15

Haber - 6 Ağustos, 2007
1945 yılının 6 Ağustos sabahında, Hiroşima’nın berrak gökyüzünde tek bir bulut bile yoktu. Yaz güneşi ve sıcaklık hızlı bir şekilde yükselmeye başlamıştı. O gün şehirde olduğu tahmin edilen 350 bin kişi henüz yeni uyanmıştı. Şehrin her zamanki nüfusuna ek olarak 40 bin askeri personel ve 8.400 öğrenci savaşın etkilerini temizlemek için çalışıyordu. Patlamanın ilk bir dakikası içinde 100.000 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Hiroşima'ya atılan atom bombasının 60'ıncı yıldönümünde, Greenpeace gönüllüleri, üzerlerinde barış mesajları olan güvercinler uçururken.

Çeşitli raporlara göre atom bombası şehrin 580 metre üzerinde patladığında güneşten 10 kat daha parlak, 100 metrelik bir ateş topu oluşturdu. Sıcaklığın ise yaklaşık olarak 3.000 dereceye ulaştığı ve merkezdeki basıncın metrekareye 6 kilotona çıktığı tahmin ediliyor. Çevredeki binaların çoğu yerle bir oldu ya da yandı.

O sabah Hiroşima’da olan insanların çoğu ne sıcaklığı hissedebildi ne de patlamayı duydu. Patlamanın 50 m. yarıçapındaki herşey tamamen yanmıştı. 2 km. yarıçapında ise insanlar ya aşırı sıcaktan yanmış ya da patlamadan çıkan rüzgarın şiddetiyle bayılmışlardı.

Hiroşima’ya ve 3 gün sonra da Nagasaki’ye atılan bombanın üzerinden 62 yıl geçti, ve yüzbinlerce insanın ölmesinin yanısıra, iki şehir de tamamiyle yok oldu. Rüzgarın da etkisinden kurtulmayı başarmış olanları ise radyasyon vurdu. Birçok insan daha sonraki günlerde, aylarda ve yıllarda öldüler. Bombadan kurtulmuş olanlar ise “Hibakuska” diye anıldı ve hem kendileri hem de çocukları, radyoaktif kirlilik ihtimali ile toplumdan dışlandılar.

Atom bombası dünya tarihinde yeni bir çağın; “nükleer çağ”ın başlamasına neden oldu. Nükleer yarış hızlandı, tüm dünyaya yayılmaya başladı ve tehlike aslında her zamankinden daha yakın.

Bugün, nükleer silah teknolojisi 62 yıl öncesine göre çok daha gelişmiş durumda. Şu anda bir nükleer silah Hiroşima’ya atılanın onlarca katını yaratabiliyor. Bugünkü şehirlerin kalabalığı ve yerleşim sıklığı da düşünüldüğü zaman olabilecek katliamın boyutlarını tahmin etmek hiç de zor değil. Milyonlarca insanın ölümüne, geride kalanların ve gelecek nesillerin de yıllarca acı çekmesine neden olacaktır.

Bütün bu tehlikelerden kurtulmanın tek yolu hemen şimdi tamamen silahsızlanmak olacaktır. Bütünüyle silahsızlanmadığımız sürece bu tehlikeden kurtulmamıza imkan yok. Dünya liderlerinin artık her yıl Hiroşima’da ve dünyanın başka yerlerinde toplanan insanları dinlemesi ve atom bombası kurbanlarını onurlandırması ve dünyayı nükleer silahlardan arındırması gerekiyor.

Hiroşima’da yaşayanlar 62 yıl önce olanları asla unutmadı. Biz de unutmamalı ve hükümetimize hatırlatmalıyız. Başka Hiroşimaların yaşanmaması ancak bütün nükleer silahlardan arınmak ile mümkün olacaktır. Bu işe kendi ülkemizdeki ABD’ye ait nükleer silahları sökülmek üzere geri gönderek başlayabiliriz.

Aktif ol!

Sanal eylemlerimize katılmak için lütfen tıklayın!

Bağış yapın!

Hiç bir şirketten, politik partiden ya da kurumdan bağış kabul etmeden, tamamen bireysel bağışlarla çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kategoriler