Fransa nükleer felaketin kıyısından döndü

Yorum ekle
Haber - 26 Aralık, 2013
Nükleer atık taşıyan bir tren vagonu Paris’e 10 kilometre mesafede bulunan Drancy şehrinde raydan çıktı. Vagon kaza sırasında devrilseydi nükleer sızıntıya yol açabilirdi.

Nükleer atık taşıyan trenler, gemiler, uçaklar ve kamyonlar çok ciddi kazaların eşiğinden dönse de, bu tip kazalar ufak vakalar olarak sayılıyor. Paris'te olduğu gibi büyük şehirlerin içinden veya yakınından geçmek zorunda olan bu atık nakliye araçları, nükleer santral bulunan her bölge için kaza riski anlamına geliyor.

Nükleer santralin maddi ve çevresel riskleri vatandaşların üzerine yükleniyor

Eğer Akkuyu Nükleer Santrali tamamlanırsa bu tür kaza haberlerini Türkiye'de de görmeye başlayabiliriz. İki yıl boyunca bu konulara açıklık getirilmemiş olması aslında nükleerin temelde ne kadar kirli, riskli ve pahalı bir teknoloji olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bunun yanı sıra Türkiye Hükümeti, Proje şirketi ve yüklenici Rus firma olası bir nükleer kazanın sorumluğunu ancak sınırlı olarak alıyor. Sigorta ve kazazedelerin tazminatları, risk yönetimi ve mali kalemler içinde yer almıyor. Nükleer santralin maddi ve çevresel riskleri de bu durumda vatandaşların üzerine yükleniyor. Bu riskli, pahalı ve kirli projede bir an önce bu gerçeklerin farkına varmak ve nükleerle vakit kaybetmek yerine Türkiye'de büyük potansiyele sahip olduğumuz güneş, rüzgar ve enerji verimliliği stratejileri geliştirmek gerekiyor.

Planlanan Akkuyu Santrali, Boğazlar ve Akdeniz'i riske sokabilir

Akkuyu nükleer santralinden Rusya'ya gidecek atıklar ve Rusya'dan gelecek yakıtların taşınması esnasında alternatif yollardan biri de Boğazlar. Bu durum geçiş yapılacak tüm bölgeler ve özellikle İstanbul'u büyük bir risk altına sokuyor. Bu riskler ile riskin azaltılmasına dair stratejiler ve maliyet hesaplamaları nükleer santral sürecinde hala açıklığa kavuşturulmamış konular.

Harekete geç

Nükleer tehlikeli bir kumar, kazananı yok. Nükleere genel izleyici olmak istemiyorsan tıkla ve kampanyamıza katıl.

 

Kategoriler
Etiketler