Hasbro da ormanlardan elini çekiyor

Yorum ekle
Haber - 9 Kasım, 2011
Orman katili Asya Pulp & Paper (APP) kağıt şirketi için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Mattel ve Lego'nun hemen ardından şimdi de dünyaca ünlü bir diğer oyuncak firması Hasbro, APP ile ipleri kopardığını açıkladı.

hasbroapp

Orman katili Asya Pulp & Paper (APP) kağıt şirketi için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Mattel ve Lego'nun hemen ardından şimdi de dünyaca ünlü bir diğer oyuncak firması Hasbro, APP ile ipleri kopardığını açıkladı.

Hasbro yeni politikası uyarınca APP ile artık çalışmayacak ve oyuncak ambalajlarında kullanacağı kağıtta FSC sertifikalı geri dönüştürülmüş ürün kullanımını arttıracak.

APP ile iş yapmayı reddeden şirketlerin ve çok tanınmış markaların listesi her geçen gün daha da uzuyor. Listeye son eklenenler şunlar:

  • Tchibo, dünyanın beşinci büyük çekirdek ve kahve pazarlama şirketi...
  • Montblanc, lüks kalem üreticisi...
  • The Warehouse, Yeni Zelanda'nın en büyük hipermarket zinciri...
  • Delhaize, Belçika'nın ikinci büyük perakende satış mağazası ve ABD'deki Food Lion şirketinin sahibi...
  • Metcash, Avustralya'nın en büyük süpermarket zincirlerinden biri...
  • Cartamundi, dünyanın önde gelen oyun kağıdı üreticilerinden biri...

Bunlara ek olarak ING Bank, APP bünyesindeki şirketlerden birine sağladığı finansal hizmeti durdurdu. Bu markalar, tamamı halihazırda tedarik zincirlerinde APP'ye karşı tavır alan Nestlé, Adidas, Kraft, Unilever, Tesco, Carrefour, Auchan, ve Metro Group'a katılmış durumdalar.

ormansizlastirma

APP bütün bu müşterilerini bir bir kaybediyor ve itibarı yerlerde sürünüyor. Buna rağmen aldırışsızlığını da sürdürüyor. Sumatra'da son yaptığımız Kaplan Gözleri Turunda da karşılaştığımız gibi birçok ormanlık alan tahrip edilmiş. Bu ormanlar türü tehlikede olan Sumatra Kaplanlarının yaşam alanları olmasının yanında, Endonezya yasalarınca da korunuyor. Ayrıca bazı bölgelerde kasten çıkarılmış yangın izleri de tespit edildi.

Endonezya Devlet Başkanı makamındaki son üç yılını yağmur ormanlarının korumasına adamış. Geçen ay düzenlenen bir konferansta şöyle bir açıklama yapmış; 'Gelecekte torunum Almira'ya, zamanında yağmur ormanlarını ve üzerindeki insanları koruyamadığımızı; kaplanların, gergedanların, orangutanların dinazorlar gibi yok olup gittiğini anlatmak istemiyorum.'

APP, dünyada eşi benzeri olmayan yağmur ormanlarını katletmeye daha ne kadar devam edecek? Anında çöp olan ambalajlar için, bu ormanları yok etmeye, Sumatra kaplanlarının, orangutanların ve fillerin yaşamlarını tehlike altına sokmaya değer mi, merak ediyoruz...

Harekete geçin!

Ormanları ve soyu tükenmekte olan kaplanları korumamıza yardım edin!

Kategoriler