Nükleere karşı Antalya'dan Çanakkale'ye pedal çevirecek

Yorum ekle
Haber - 10 Mart, 2014
11 Mart Fukuşima nükleer felaketinin yıldönümü yaklaşırken Antalya Nükleer Karşıtı Platform’dan Hasan Taş, “Nükleere Hayır” demek amacıyla Antalya’dan Çanakkale’ye pedal çevirmeye başladı. Taş’a yol boyunca halk desteği vardı.

Nükleer karşıtı yürüyüşçü Timur Danış’tan destek

Pek çok kez nükleer karşıtı yürüyüşler gerçekleştiren Timur Danış, “1990’lardan sonra Türkiye’de, hiç kesintiye uğramadan sürekli eylemler yapıldı. O yıllarda başladı ve şu ana kadar 4. kuşağa ulaşan nükleer karşıtları sürekli eylemler yapıyor. Hatta Akkuyu’ya nükleer santral yapma girişimi engellendi. Ben ilk iki dönemdeki mücadeleyi, nükleere karşı mücadeleyi başlatan Aslan Eyice’den ve Akkuyululardan dinledim, üçüncüsünün hazırlayıcılarının içindeyim ve dördüncü kez nükleer santral yapma girişimine karşı mücadeleyi sürdürüyorum. Nükleer karşıtı dostumuza yolculuğunda güç diliyoruz.” dedi.

Nükleere karşı pedal çeviren Deniz Güman da, Hasan Taş’a destek verdi

Güman Hasan Taş’a verdiği destiği şu sözlerle ifade etti: “1993 yılında Türkiye genelinde 170.000 nükleer karşıtı imza toplandı ve bu imzalar Türkiye'nin her yerinden yola çıkan onlarca grup, dernek sendika ve bireyler tarafından TBMM başkanına iletilmek üzere Ankara'ya getirildi. Kimi yürüdü, kimi de bisiklete bindi. Biz de 6 arkadaş, Yeşil Bisiklet desteği ile Ankara'ya topladığımız nükleer karşıtı imzaları götürdük. Bisikletle uzun yollar kat etmek insanları tanımak, tartışmak çok öğreticiydi. tek başıma bir şeyler yapmak istedim ve 1994 yılında da İstanbul'dan başlayıp, Ege ve Akdeniz'i geçip Büyükeceli'ye vardım. Oradan da Ankara üzerinden İstanbul'a geri döndüm. Ben ne ilktim, ne de son olacaktım. Ne yazık ki; Türkiye'nin nükleer santral merakı büyük bir zorlamayla devam ediyor. Ama neredeyse Türkiye'nin nükleer macerası ile eşit olan bir de karşıt hareket var. Ne olursa olsun Hasan Taş'ın özellikle bu mevsimde yollara düşmesi çok önemli ve desteklenmeli. Medyanın gücüne karşılık sokaklara çıkmak ve bire bir insanlara dertlerimizi anlatabiliyor olmak çok yorucu olmakla beraber çok da önemli diye düşünüyorum. Kendisine sağlıklı pedal basmalar diliyorum.”

Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı’dan da destek geldi

Greenpeace Akdeniz Türkiye’nin nükleer karşıtı kampanyası sürmeye devam ediyor. Kurumun Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, “Hepimizin diken üstünde olduğu bir dönemde Hasan Taş nükleer tehdide karşı bir eylemle hepimizi onurlandırıyor. Gündem bir sürü çirkinlikle dolu olsa da o korkmuyor, durmuyor; güvenli bir dünya, temiz bir Türkiye için bir şeyler yapıyor. Çocuklarımızın geleceği için harekete geçiyor. Fukuşima'da hayatları boyunca alamayacakları kadar radyasyona bir yılda maruz kalan çocukları hatırlamalı, bunun Türkiye'de tekrarlanmaması için  Hasan Taş'a destek vermeliyiz. Pedalınıza kuvvet.” dedi.

Hasan Taş'ın yolculuğunu Antalya NKP Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Kategoriler