Zehir gerçeğinin sessiz tanıkları

Haber - 24 Aralık, 2012
Biz Greenpeace'te çevre suçlarına tanıklık etmenin, haksızlıkları gün ışığına çıkarmanın, harekete geçmenin gerekliliğine inanırız. İşte kirletilen bir nehirde yaptığımız eylemden görüntüler.

Geçtiğimiz sene Zhejiang bölgesinde bulunan Qiantang Nehri'ne bırakılan atıklar hakkında bir inceleme başlattık. Çin'in bu bölgesi, dünyanın hazır giyime olan açlığını doyurmak için boyama ve baskı işlemlerinin gerçekleştiği yer. Calvin Klein gibi büyük markaların bu bölgede faaliyet gösteren, bir çoğu zararlı kimyasallarla kirlenmiş atıkları bırakarak umumi su arıtma tesislerini zehirleyen tedarikçilerle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardık. Bahsettiğimiz endüstriyel bölgelerin suyunu teste tabi tuttuğumuzda, hormon bozucu ve kanserojen etkili kimyasallara rastladık.

Artık yeter! Dünyanın moda adına gerçekleştirilen çevre katliamını görmesi gerekiyor. Düşündük de, buradaki çevre suçunu dünyaya, bu tesislerde üretilen zehirli kimyasal içeren kıyafetleri giyen ikinci el vitrin mankenlerinden daha iyi kim gösterebilir?

İşimiz pek kolay değildi. Kara girdabın bulunduğu alan gelgitten etkileniyordu ve yeraltı borularından oldukça coşkulu bir şekilde kirletilmiş su akmaktaydı. Koruyucu kıyafet giyen ekibimiz, işte bu sıcak, pis kokulu ve kirli suya girdi; yapıştırıcı, demir levha ve tel kullanarak mankenleri bölgeye yerleştirdi.

Daha sonra mankenlerin pek çoğuna kameralar yerleştirdik ve işte bu sayede Pekin'deki basın konferansımız sırasında çevre suçunun işlendiği bölgede çektiğimiz canlı görüntüleri odadaki şok olmuş gazetecilere anında gösterebildik.

Çin'deki zehirli atık sorunu yeni bir konu olmasa da, bu bölgedeki kirliliğin artarak yoğunlaşıyor olması, zehirli atıklar konusunda yıllarca çalışmış olan ekibimiz için bile şok edici. Bu sebeple çevre suçlarına tanıklık etmekle yetinmeyerek, kirliliğin kaynağına gidip aktif olarak çalışıyor ve değişim yaratmaya çabalıyoruz. Pembe toz bulutları ardına saklanan küresel markalara karşı kampanya yürüterek, bu markaların, ürünlerinin üretimi sırasında meydana gelen kirliliğin sorumluluğunu üstlenmesini istiyoruz. Değişim şimdiden görülmeye başlandı. Zara, Esprit ve Levi's gibi markaların da yer aldığı 11 adet uluslararası marka, Detox kampanyasına cevap vererek, ürünlerinden ve üretimlerinden zehirli kimyasalları çıkaracağının taahütünü verdi. Bunun yanı sıra bu markaların pek çoğu 2013 yılı içerisinde tedarikçilerinin tesislerinden bırakılan atıkların verisini kamuoyu ile paylaşacağını duyurdu.

Markalar Detox kampanyasına cevap verdikçe, dünya çapında yüz binlerce insan zehirden arınmış bir moda talep ettikçe, tekstil endüstrisine gönderdiğimiz mesaj daha da iyi anlaşılıyor.

Zehirli moda çağı yakında sona erecek. Bu gerçeği göz ardı edecek bir marka, zehirli su akıntısında yitip gitme riskini göze almış demektir.

Muyi Yang, Greenpeace Doğu Asya

Kategoriler
Etiketler