Akkuyu’da kaçak nükleer inşaatı

Yorum ekle
Haber - 30 Ocak, 2014
Akkuyu’ya nükleer santral kurmayı planlayan Rus Rosatom firması, henüz izinlerini almadan Akkuyu’da inşaat çalışmalarına başladı. Böylece, Çernobil felaketinin sorumlusu olarak bilinen ve sicili skandallarla dolu Rosatom, daha santrali kurmadan Türkiye’de de büyük bir skandala imza attı.

Taş Ocağı dediler, yalan çıktı

Mersin Nükleer Karşıtı Platform geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kaçak inşaat çalışmalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunda Rosatom şirketi orada sadece taş ocağı işlettiğini, Çevre ve Etki Değerlendirmesi Raporu olmadan çalışmalara başlamayacağını açıklamıştı.

Ancak elimize geçen fotoğraflar ve video durumun hiç de öyle olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Akkuyu'da kaçak nükleer inşaat

Fotoğraf ve videolarda, şirketin araziyi düzleştirme çalışmalarını çoktan başlattığı görülüyor.

Üçüncü ÇED Raporu yolda

Diğer yandan şirket, hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu 3. kez Çevre Bakanlığı’na vermeye hazırlanıyor. Daha önce sundukları 2 rapor, format ve içeriğindeki pek çok eksik nedeniyle reddedilmişti. Rapor, atık sorunundan acil durum planına, santralin bölgedeki deniz yaşamına yaratacağı tehdide kadar pek çok konuda eksikliklerle dolu.

Akkuyu'da kaçak nükleer inşaat

Halk istemiyor, uzmanlar onaylamıyor, ÇED yok, bu ne umursamazlık? Mersin’de kurulması planlanan nükleer santrali halk istemiyor, uzmanlar onaylamıyor. Buna rağmen şirket hukuksuz bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Konu, basına da yansıdı. Radikal gazetesinde çıkan haberi buradan okuyabilirsin.

Harekete geç

Şimdi seçimini yap

Henüz geç değilken nükleere dur diyebilirsin. 2000 yılında Nükleer Karşıtı Platform ile yapılan etkinlikler ve harekete geçen insanlar sayesinde, nükleer enerji ihalesini iptal ettirebilmiştik. Şimdi benzeri bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu ancak birlikte aşabiliriz. Şimdi harekete geç, bize katıl, nükleer santral tehdidini birlikte durduralım.

Kategoriler