Aktivistler nükleere karşı soyundu!

Haber - 22 Kasım, 2007
Greenpeace İsrail eylemcileri Tel-Aviv Üniversitesi’nde bu sabah yapılan ‘Orta Doğu`daki Nükleer Sorunu’ konulu seminerde soyunarak, toplantıya katılan tarafların eksik olmasını protesto ettiler.

Greenpeace aktivistleri Israil Devlet Başkanı Peres önünde giysilerini çıkartarak“Ortadoğu`yu Nükleer Teknolojilerden arındırın` çağrısında bulundular.

Çıplak aktivistlerimiz, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres seminerdeki konusmasina baslamadan bir kaç saniye önce ayağa kalkarak, üzerinde “Orta Doğu’yu nükleer teknolojiden arındırın!” ve “Yeni Orta Doğu = Nükleersiz Orta Doğu” mesajlarının yer aldığı 3 adet pankart açtılar. 

Eylemlerini nükleer teknolojinin meşruluğuna dair sorunların böylesine önemli bir toplantıda dile getirilmemesini protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiklerini belirten Greenpeace eylemcileri, İsrail hükümetini bölgedeki nükleer gerilimi azaltmaya yardımcı olmaya çağırdı. Eylemciler  soru sormayı talep ederek, konferansın güvenlik tanımına şüpheyle yaklaşılması gerektiğini belirttiler. Ayrıca, Orta Doğu’da nükleer gerilimin azaltılması için olası tercihlerin tartışılabileceği gerçek bir tartışma zeminine olan ihtiyacı vurguladılar.

Greenpeace Akdeniz Silahsızlanma Kampanya Sorumlusu Sharon Dolev “Konferansın organizatörlerinden; Orta Doğu’daki nükleer tartışmaların, İsrail’in nükleer silaha ihtiyacı olduğunu göstermek isteyen bir dolu “güvenlik” uzmanıyla yapılan bir panelden ziyade, tarafsız ve daha dengeli dağılmış bir panelde yapılmasını talep ettik.” dedi.

Bugün verdikleri mesajın çok açık olduğunu vurgulayan Dolev, şöyle devam etti:  “Dünya üzerinde çatışmaya en açık yerlerden biri olan Orta Doğu’nun hiçbir noktasında nükleer silahlara yer yoktur. Orta Doğu’daki ülkeler arasında acilen bölgesel bir tartışma ve mutabakat sağlama yolunun bulunmasına ihtiyaç var. Var olmak için nükleer bombaya sahip olması gerektiğini düşünen geleneksel İsrail yaklaşımına artık son vermek gerekiyor. İsrail’de huzurlu ve ölçülü bir yaklaşım olarak değerlendirilen “belirsizlik” siyaseti dünyanın geri kalanında saldırgan ve çocukca olarak algılanıyor.”

“İçinde yaşadığımız dünya hızla değişiyor. Bugün nükleer bir programla oynayan tek ülke İsrail değil. İran’ın nükleer hevesine ek olarak, bölgedeki birçok ülkenin de bir nükleer program başlatmak için harekete geçişine tanık oluyoruz.  Bölgedeki bütün ülkelerin acilen “Nükleersiz bir Orta Doğu” için gerçek bir diyalog başlatması gerekiyor.”

Güvenlik tarafından konferans salonu dışına çıkartılan eylemcilerimiz, toplantı salonunun dışında organize edilen ve Orta Doğu’nun silahsızlanması konusunda farklı fikirlerin tartışılmasına olanak sağlayan alternatif bir panele katılarak, sözde  “güvenlik sorunları”nı değil, gerçek barışı tartıştılar.

7 adım iklim kampanyasına katılın!

Greenpeace'in 2009 yılına kadar israf (akkor) ampüllerinin satışını yasaklatmasına yardım edin!

Bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.