Al-Dafnia gemisi hesap vermeli!

Haber - 7 Eylül, 2007
Libya`ya ait Al-Dafnia gemisi taşıdığı tonlarca orkinosu Malta limanına boşalttı. Greenpeace, bu yükün nereden geldiği belli olana kadar gemiye el konmasını talep ediyor.

Al-Dafnia gemisi (Fotoğraflar ATRT'nin izniyle kullanılmıştır.)

Al-Dafnia gemisindeki orkinoslar (Fotoğraflar ATRT'nin izniyle kullanılmıştır.)

Al-Dafnia'daki tonlarca orkinostan bir görüntü. (Fotoğraflar ATRT'nin izniyle kullanılmıştır.)

4 Eylül 2007’de Malta’daki Valetta limanına giriş yapan Al-Dafnia gemisindeki tonlarca orkinosun Libya`ya ait başka bir gemi olan Lebda tarafından avlandığı ve yasal olmayan yollarla Al-Dafnia`ya nakledildiği düşünülüyor.

Mavi yüzgeçli orkinosun avlanma sezonu 1 Haziran’da kapanıyor ve süre 31 Aralık’a kadar devam ediyor. Öyleyse bu gemideki orkinoslar ne zaman avlandı?

Greenpeace İspanya Ofisi Denizler Kampanyası Sorumlusu Sebastian Losada,  Al-Dafnia`da bulunan mavi yüzgeçli orkinosun 1 haziran`dan önce avlanmasının tamamen ihtimal dışı olduğunu düşünüyor.Gerçekten de bu orkinosların 3 ay boyunca donmuş bir halde gemide bekletilmesi hiç de akıllıca değil!

Bu durumda geri kalan ihtimallerin hepsi Al-Dafnia hakkında soruşturma açılması için alıkonmasına yeterli. Yetkili olmayan limanlarda yapılan yasa dışı aktarım ve av sezonu dışında gerçekleştirilen avlanma mutlaka ortaya çıkarılmalı.

“Akdeniz mavi yüzgecli orkinos balıkçılğı sadece dünyadaki  en karlı balıkçılık değil aynı zamanda en cok yasa dışı avlanmanın yapıldığı bir balıkçılık.  Gecen Haziran bizler Avrupa gemilerinin yasadışı balıkçılık uygulamalarına ortak olduğunu kanıtlamıştık.Şimdi de Avrupa Birliği limanlarının yetersiz  kontrol ve yapmakla yükümlü olduğu görevleri yerine getirmeyerek bu olanlardan da sorumlu olduğunu düşünüyoruz” diye ekliyor Losada.

Bu yılın ilk başlarında Greenpeace`in bayrak gemisi Rainbow Warrior Akdeniz`de yapılan yasa dışı orkinos avcılığını görüntüledi. Greenpeace tüm deniz hayatını korumak ve balık stoklarının sağlıklı bir biçimde korunmasını sağlamak icin okyanuslarımızın % 40 nin deniz rezervi olması için kampanyalar yürütüyor.

Aktif Olun!

Sanal eylemlerimize katılmak için lütfen tıklayın.

Kategoriler
Etiketler