Amasra’da kömüre karşı şenlik var

Yorum ekle
Haber - 20 Nisan, 2012
Kendine özgü mimarisi, limanları, Romalılar'dan, Cenevizliler'den ve Osmanlı’dan kalma tarihi yapılarıyla Karadeniz’in incisi olan Amasra, yıllarca turizmin yıkıcı etkilerinden kaçmayı başararak, özgünlüğünü korudu. Ama bugün, çok daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya: Kömür.

Hükümetin, iklim değişikliğine, solunum yolu rahatsızlıklarına, hava kirliliğine neden olan, toprağı zehirleyen kömürlü termik santral planlarından biri de Amasra için. Ama Amasralılar kömür istemiyor.

Hattat Holding'in HEMA Endüstri AŞ. Şirketi tarafından Amasra'da ve Bartın'da kurmayı planladığı termik santrallere karşı, yöre halkı güçlerini birleştirmiş durumda.

Şirketin Amasra'da kurmayı planladığı termik santral için Çevresel Etki Değerlendirme Raporu'nu Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunması bekleniyor.

Bartın platformu 22 Haziran'da Amasra'da 'Termiksiz Yaşam Şenliği' düzenliyor. Çünkü Amasralılar, Bartınlılar ve Türkiye'de kömür tehdidiyle karşı karşıya olan hiçbir il, bu kirli enerjiyi istemiyor. Mutluluğun, daha fazla tüketmekte, daha fazla enerjide olmadığını biliyor, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamayı istiyorlar. Kirli enerjilere karşı yaşamı savunan herkesi bu mücadeleye ve şenliğe destek vermeye çağırıyoruz.

Detaylar ve destek olmak için etkinliğin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Harekete Geç!

Türkiye doğru iklim politikalarını hakediyor. Kömürlü termik santrallere karşı imza at.

Kategoriler