Petrol şirketlerinin Amazon Resifi’ndeki sondaj planları büyük sıkıntıda

Yorum ekle
Haber - 6 Eylül, 2017
BP ve Total’in Amazon resifi yakınlarındaki petrol sondajı planları çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya.

Çevre etkisini araştırma çalışmalarının Brezilya hükümeti tarafından reddedilmesinin ardından,  şirketlerin sondaj izni almak için yaptığı ortak başvuruda kriz patlak verdi. 

Amazon Resifi'ni Koru

Brezilya çevre ajansı IBAMA petrol sızıntısı modellemesinin yetersiz olduğunu belirterek şirketleri sert bir dille eleştirdi ve eğer bu soruna çözüm bulmazlarsa başvuruyu tamamen rafa kaldırmakla tehdit etti. 

IBAMA, yinelenen taleplere rağmen başvurunun hala petrol sızıntısının nasıl dağılacağına ilişkin bir açıklama içermediğini belirtti; sınır aşırı bir petrol sızıntısı durumunda Fransız Guyanası, Surinam, Guyana, Venezuela ve Karayip takımadalarının taşığı potansiyel riskin altını çizdi. 

Düzenleyici aynı zamanda yerel memeli hayvanlar, kaplumbağalar ve kuşlar üzerindeki olası etkilerle ilgili bilgilerin eksik olduğunu ifade ederek eleştiride bulundu.

BP ve Petrobras ortaklığıyla başvuruya öncülük eden Total’in bu sorunları düzeltmek için bir şansı daha var ama ajansın sabrı tükeniyor. 

IBAMA Başkanı Suely Araujo konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ajans Total’e projenin çevresel etkilerine ilişkin yeterli bilgiyi sağlaması için üçüncü ve son kez fırsat veriyor. Total, teknik ekipten gelen önemli taleplere yeterli şekilde karşılık vermezse, sonunda lisans süreci arşive kaldırılacak.”

IBAMA’nın eleştirileri Total’e odaklansa da, BP bu başvuruda %30 paya sahip; bunun yanı sıra kendilerine ait ayrı bir sondaj bloğuna sahipler. Bugünün kararı onlar için sonrasında bağımsız bir proje sürdürmeyi zor hale getiriyor.      

İki yılın ve cevapsız çok sayıda sorunun ardından, petrol şirketleri hala evrak işlerini doğru şekilde yerine getiremiyor. 

Bilim insanları, yerel topluluklar ve dünya çapındaki 1.3 milyon insan hali hazırda BP ve Total’in tehlikeli planına sırt çevirmiş durumdaydı, şimdi Brezilya hükümeti de bu planı reddetmenin eşiğinde.

Harekete geç

Total ve BP'nin tehlikeli planlarına karşı sen de harekete geç, büyüleyici Amazon Resifi'ni koru!

Etiketler