Anadolu Grubu’na iade-i ziyaret

Yorum ekle
Haber - 23 Kasım, 2011
Bu sabah Gerze halkı ile birlikte, Anadolu Grubu merkez binasında kömürlü termik santrale karşı eylemdeydik!

Greenpeace bugün, Anadolu Grubu'nun Sinop, Gerze'de kurmak istediği kömürlü termik santrali protesto etmek için Grubun İçerenköy'deki merkez binasında eylemdeydi. Binanın üzerine çıkan iki eylemci, 'Kömür bu kapağın altındadır' pankartı açtı. Binanın önünde toplanan 20 kadar eylemci de, bina önüne kömür dökerek Gerze'de kömür istemediklerini, kömürü iade ettiklerini ifade ettiler.

Gerze'de üç aydır sürmekte olan direnişten dört kişi de bina önünde 'Gerze kömür istemiyor' pankartları açarak Grup Başkanı Tuncay Özilhan'a iletilmek üzere taleplerini içeren bir mektubu görevlilere iletmek ve bir yetkili ile görüşmek istediler.

anadolubinasieylem© Caner Özkan / Greenpeace

Güvenlik görevlisi müdahale etti

Anadolu Grubu güvenlik görevlisi, eylemin sona ermesi konusunda sert uyarılarda bulundu ve uzun diyaloglar yaşandı. Daha sonra dışarı çıkan ve idari işler sorumlusu olduğunu belirten yetkili, mektubu teslim aldı ve konuyu Tuncay Özilhan'a ileteceğini belirtti. Eylemcilerin polis tarafından kimlik kontrollerinin yapılmasının ardından eylem sona erdi.

Efes Pilsen'in sahibi Anadolu Grubu'nun başındaki Tuncay Özilhan'ın Gerze'de kurmayı planladığı santralde yılda 2,5 milyon ton kömür yanacak. Özilhan, gemiler dolusu kömürü halkın tepkisine rağmen Gerze'ye dökecek. Bu santral kurulursa yanacak bu kömür ve atıkları Gerze'nin toprağı, havası ve suyunu geri dönüşü olmayacak biçimde kirletecek. Halbuki bu döktüğümüz kömürü temizlemek sadece birkaç saat alacaktır.

guvenlikgorevlileri© Caner Özkan / Greenpeace

Özilhan'ı elini vicdanına koyarak Gerze'deki kirli yatırımından vazgeçmeye çağırıyoruz. Özilhan, eğer enerji yatırımı yapmak istiyorsa, tercihini yenilenebilir enerjilerden yana kullanmalı. Anadolu Grubu'nun, Greenpeace'in Enerji Devrimi senaryosunda öngördüğü biçimde enerji yatırımlarını ülkemizin ve dünyanın hayrına yapmasını diliyoruz.

Gerze halkı üç yıldır mücadele ediyor

Anadolu Grubu'nun kurmak istediği termik santrale karşı Gerze halkı yaklaşık üç yıldır mücadele veriyor. Son üç aydır bu mücadele, santral alanında kurulan çadırlarda aktif bir direniş olarak devam ediyor. 5 Eylül'de polisin gaz bombası ve coplarla yaptığı müdahalede 25 köylü yaralandı. Köylüler, Tuncay Özilhan termik santral planlarından vazgeçene kadar direnişe devam edecekler.

26 Kasım Cumartesi günü, saat 11.00'de Gerze'de kömürlü termik santrale karşı geniş katılımlı bir miting gerçekleşecek.

Kampanyamıza 34 bin kişi katıldı

Gerze'de kurulması planlanan kömürlü termik santrale karşı başlattığımız kampanyaya bugüne dek 34 binin üzerinde kişi imzaları ile destek oldu.

Kampanyada, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın, Grup bünyesindeki Efes Pilsen markasını enerji verimliliği hedefleri ve güneş yatırımları ile yeşile boyamaya çalışırken, diğer taraftan Gerze'de kömürlü bir termik santral kurmak istemesi arasındaki çelişkiye dikkat çekiliyor.

binadanbannersarkitildi© Caner Özkan / Greenpeace

Harekete geçin!

Tuncay Özilhan'a kirli planlarından vazgeçmesi için imza kampanyasına katılın.

Kategoriler