Apple’dan lezzetli haber!

Yorum ekle
Haber - 2 Mayıs, 2007
Sevinç çığlıkları atıyoruz. Steve Jobs, dünyanın her yerindeki Mac kullanıcılarının istediği daha yeşil ‘Apple’a bizi bir adım daha yaklaştırdı.

Apple, web sitesine 'Daha Yeşil Apple' banner'ı koyarak politikalarını değiştirdiğini gösterdi.

Bugün uzun zamandır beklediğimiz bir şeyi gördük: 'Daha yeşil bir Apple' yazısı Apple'ın internet sitesinin ana sayfasındaydı ve Steve Jobs'dan bir mesaj da vardı: 'Bugün politikamızı değiştiriyoruz.'

İsteklerimizi tam karşılamıyor. Apple 2008'e kadar ürün yelpazesinden en kötü kimyasallar Brominated Fire Retardants (BFR) ve Polivinil Klorür (PVC) 'yi çıkartacağını açıkladı. Ama bu Dell ve diğer bilgisayar üreticilerinin 2009'a kadar bu kimyasalları kullanımdan çıkartma sözünden çok daha iyi. Bravo Steve!

Fakat Amerika'daki müşteriler Apple ürünlerini geri dönüşüme götürüp, bunların Asya ve Hindistan'daki e-çöp dağlarına gitmeyeceğini bilse de, Apple bu sözü dünyadaki diğer müşterilerine vermiyor. Dünyanın başka yerlerinde herhangi bir Apple ürünü, yarının e-çöpü olabilir. Diğer üreticiler dünya çapında geri alma ve geri dönüşüm öneriyor. Apple da bunu yapmalı!

Apple'ın pazarlayabileceği yeşil bir ürünü yok, ama diğer elektronik üreticilerinin de yok. Bu Cupertino'nun büyücülerine yaraşır bir yarış.

Apple hayranlarının, Apple'ı yeşilci bir lider yapıcak olan kampanyamıza gösterdikleri coşkuyu ve ilgiyi gördük. Ne istediklerini açıkça gösterdiler: Sadece görünürde yeşil bir Apple değil, çekirdeğine kadar yeşil bir Apple... Ürünlerini en tehlikeli kimyasalları kullanmadan üreten, kullanıcısının, o ürünleri, Apple'ın yeniden kullanacağını ya da geri dönüşüme göndereceğini bilerek gönül rahatlığıyla alıp, ve sonrasında bir hurdalıkta ya da elektronik endüstrisinin yarattığı e-çöp dağlarında olmamasını sağlayacak bir Apple.

Asya'nın ve birçok gelişmekte olan toplumun, işçi ve çocuklarının, artık ileri teknoloji sanayiinin ortaya çıkardığı bu gereksiz çevre ve sağlık tehlikelerine maruz kalmaması için, Apple bu büyüyen sorunların üzerine eğilmeye başlamalıdır.

Gelecekte bu yeni, daha yeşil Apple'la, bütün elektronik sanayiinin yeşilleştirilmesi amacına doğru çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Ve bu kampanyaya düşünceleri, blogları ve yaratıcılıklarıyla katkı yapmış bütün Apple hayranlarına, omzunuzun üstünden uzanın ve sırtınızı sıvazlayın. Ipod'unuza mutlu bir melodi koyun ve mutluluk dansınızı yapın. Gerçek bir değişimi sağlayabileceğinizi kanıtladınız. Dünyanın en ileri teknoloji şirketlerinden birini sattıkları ürünlerden zehirli maddeleri çıkarmaları için ikna ettiniz.

Şimdi, haydi bunu bir sonraki seviyeye taşıyalım!

Çekirdeğine kadar yeşil bir Apple!

Dünya yardım elini uzatmanı bekliyor

Türkiye’de değişim için çalışan 450.000’den fazla internet eylemcisine katılın.

Destek Ver!

Siz de Greenpeace’e maddi destek vererek bağımsız kampanyalarımızın güçlenerek devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Kategoriler
Etiketler