Arctic Sunrise gemisine el kondu. İşte sebebi:

Yorum ekle
Haber - 18 Ağustos, 2017
Mesajımız net: Norveç artık petrolü değil insanları seçmeli. Dünyanın çeşitli yerlerindeki 25 ülkeden gelen 35 eylemci Kuzey Kutbu’nda petrol aramaları yapılmasına bir son verilmesi için Barents Denizi’ndeler.

Arctic Sunrise

Eylemciler dün, Arctic Sunrise’dan şişme botlarına ve kanolarına binip Norveç’in mevcut sondaj alanları arasında en kuzeyde olanına; Statoil’e ait ve girişe kapalı olan Korpfjell kuyusuna gittiler ve Songa Enabler platformuna dev bir küre bağladılar.

Bu kürenin üzerinde, Norveç hükümetinden petrol aramalarına son vermesini bekleyen insanların dünyanın bir çok yer gönderdikleri mesajlar bulunuyordu.

Arctic Sunrise

Eylemciler platformun faaliyetini durdurdular ve Kuzey Kutbu’nda petrol aramalarının durdurulması talebini yinelediler. Birkaç saat sonra Norveç sahil güvenlik ekipleri barışçıl eyleme müdehale ederek Arctic Sunrise gemisine el koyup, eylemciler ile gemi mürettebatını da alıkoydular.

Arctic Sunrise

Paris Anlaşması’nı onaylamalarından yalnızca on gün önce, Haziran 2016’da, sözde çevre dostu Norveç hükümeti yeni petrol arama ruhsatları vermişti. Aradan geçen bir yılın ardından Statoil, Norveç’in ruhsat verdiği alanlar arasında en kuzeyde bulunan yerde petrol aramaları yapmaya başladı.

Arctic Sunrise

Bu bizi durduramayacak. Yeni mücadele alanımız belli: Mahkeme salonları. Greenpeace İskandinvya ofisi ve Nature and Youth örgütünün Kuzey Kutbu’nda yapılan petrol aramalarına karşı açtığı dava Kasım ayında başlıyor. Ancak senin desteğinizle bunu başarabiliriz. Sen de 350.000 kişi gibi adını mahkemeye sunulacak belgeye ekle ve daha güzel bir dünyanın mümkün olduğuna inananların arasına katıl.