Avrupa'da kadmiyum artık yasak

AB, portatif pillerin birçoğunda kadmiyum kullanımını yasakladı.

Haber - 20 Aralık, 2004
Avrupa Birliği, uzun bir yasama sürecinden sonra, cep telefonları, oyuncaklar ve video kameralar gibi aletlerin pillerinde kadmiyum kullanımını yasakladı. Ancak yasak, endüstriyel pilleri ve portatif pillerin en yaygın olarak kullanıldığı alan olan güç aletlerini kapsamıyor.

Pillerde bulunan kadmiyum, kanserojen bir madde

Aslında bu kararın kökleri yirmi yıl öncesine kadar gidiyor. Konsey, o zaman bile kadmiyumun mümkün olan her durumda alternatifleri ile değiştirilmesi gerektiğini belirtmişti. Ancak Çevre Bakanları toplantısında bazı bakanlar, güç aletleri üreticilerinin baskılarına boyun eğdikleri için, bu yasağın kapsamı genişletilemedi.

Konsey Başkanlığı'nın ilk tasarısı, kadmiyumun tüm portatif pillerde kullanımını yasaklamayı öngörüyordu (bu, yedekleme sistemlerinin de dahil olduğu endüstriyel uygulamaları kapsıyor, bu da yüzde 50'lik bir azaltma demek). Ancak özellikle Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya ve İtalya'nın son dakikadaki tavır değişikliği yüzünden, sözkonusu azaltma, yüzde 15 oranında kalacak. Üstelik yeni uygulama, yasağın genişletilmesi hazırlıklarını dört yıl sonraya erteliyor.

Kadmiyum, toksik ve kanserojen bir madde. Aynı zamanda böbrek, kemik ve karaciğer hastalıklarına neden olabiliyor. AB'nin kendi Etki Değerlendirme raporları bile piyasadaki güç aletleleri pillerinde kadmiyum dışı alternatiflerin varolduğunu gösteriyor.

Kategoriler