Bakan Yıldız’ın açıklamasına düzeltme: Greenpeace Akkuyu’da nükleer santrale karşı

Yorum ekle
Haber - 26 Nisan, 2011
Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, dün yaptığı bir açıklamada, Greenpeace’in Rusya’da kendisinin de katıldığı bir toplantı sırasında “Çernobil’e hayır” pankartı açtığını, doğrusunun “Çernobil’e hayır, Akkuyu’ya evet” şeklinde olması gerektiğini ifade etmesi üzerine Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi bir açıklama yaptı:

bakangp

"Bakan Yıldız, her şeyden önce halka yanlış bilgi vermiş ve Greenpeace'in mesajını çarpıtmıştır. Greenpeace, Rusya'da 19 Nisan tarihinde gerçekleştirdiği eylemde Rosatom'u yenilenebilir enerjilere yönelmeye çağırmış "No more Chernobyl and Fukushima" yani "daha fazla Çernobil ve Fukuşima yaşanmasın" pankartı açmıştı. Bizler Çernobil'i ve sonrasında yaşanan acıları unutmadık ve Akkuyu'nun Çernobil olmasını istemiyoruz" dedi.

Güvenli nükleer santral diye bir şeyin olmadığını ifade eden Özesmi, sözlerine şöyle devam etti "Bakan Yıldız, Çernobil gibi 40 yaşını aşmış santrallere karşı olduğunu ifade ediyor. Ancak kendisine hatırlatmak isteriz ki, Çernobil patladığında henüz sadece üç yaşındaydı. O dönemde de Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Çernobil'deki santralde kaza olasılığının imkansız olduğunu açıklamıştı. Yapılan her yeni santralde siyasiler o teknolojinin en güvenli olduğunu iddia ediyorlar.

İddialar önce Çernobil, sonra Fukuşima ile yerle bir oldu. Bir santralin güvensiz olduğunu anlamak için patlamasını mı beklemek gerekiyor? Greenpeace asla Bakan Yıldız'ın dediği gibi Akkuyu'ya yapılacak nükleer santral konusunda nesli ne olursa olsun aynı fikirde olmayacaktır. Nükleer santrallerin olası kazalara karşı savunmasız olduğu gerçeği değişmedi. Çernobil'in 25'inci yılında, kazanın etkileri hala bölgede ve hatta Türkiye'de görülüyor. Japonya'daki kazanın yaraları henüz sarılmadı. Bakan Yıldız'ın yaptığı açıklamayı, insanların yaşadığı acılara karşı saygısızlık olarak nitelendiriyorum."

Kategoriler