Bakanlık tatil rehavetinde mi?

Yorum ekle
Haber - 19 Temmuz, 2011
İkinci kez devreye soktuğumuz kırmızı telefon hattından 5 günde 813 kişi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın santralini aradı. 'Seninki kaç santim?' kampanyamızla, denizlerdeki canlı yaşamının devamlılığını sağlamayı amaçlıyoruz. 

kirmizigalatasaray

Bakanlık geçtiğimiz Şubat ayında kamuoyuna açıklama yapmış ve 21 Haziran'daki İstişare Kurulu'nda balık türlerinin yasal avlanma boylarının tartışılacağını müjdelemişti. Ancak Haziran'daki toplantıda lüfer dışında, önerilen hiçbir tür için avlanma boyunun değişitirilmesi konusu tartışılmadı. Bakanlık, yarım milyon insanın desteklediği, bilim insanlarının çalışmaları ile önerilerde bulunduğu ve aslında balıkçıların geleceğini etkileyen bu kararı alacak siyasi iradeyi gösteremedi.

Yoksa Bakan Mehdi Eker tatil rehavetine mi kapıldı? 1 Eylül'den önce, ilk olarak lüfer, kalkan ve orfozun avlanma boyunda gerekli düzenlemeleri yapmasını istiyoruz!

Bu projede hazırladığımız tablo ve cetvel ile, suürünleri tebliğindeki ticari türlerin yasal avlanma boyları için varolan bilimsel çalışmalara dayanarak, kalkan balığının yasal avlanma boyunun 40 cm'den 45cm'e,  orfozun 30 cm'den 45 cm'e ve lüferin ise 14 cm'den 25 cm'e çıkarılmasını istiyoruz.

Orfoz ve kalkanın nesli tükeniyor!

Orfoz ve kalkan, uluslararası raporlarda nesli tükenmekte olan türler arasında yer alıyor. Lüfer ise hızla yok oluyor. Bu türler için 2012 - 2016 su ürünleri tebliği çalışmalarını bekleyecek zaman yok.

Henüz bir kez bile üreme şansı bulamamış yavru balık avı, yasa dışı avcılıkla birleşince dünya denizlerimiz hızla yok oluşa sürükleniyor. Her iki konuda da gerekli düzenleme ve kontroller yapılmıyor. Aşırı avlanma, yavru balık avlanması ve yasadışı avlanma acilen çözülmesi gereken sorunlardır.

Harekete geç!

"Seninki kaç santim?" yarım milyon kişiyle güçlenerek devam ediyor. Şimdi sende eyleme katıl.

Kategoriler