Barbie kampanyasını kazandık!

Yorum ekle
Haber - 4 Ekim, 2011
Hepimiz ayrılıkların zor olduğunu biliriz. Hatırlarsanız, Barbie ve Ken Haziran ayında ayrıldıklarını açıklamışlardı. Üstelik bu ayrılığın nedeni, hiç de öyle yenir yutulur cinsten değildi; Barbie’nin, ışıltılı ve pembe ambalajları için ormanları katlettiği ortaya çıkmıştı ve Ken bu yüz kızartıcı gerçeği daha fazla hayatına sokmak istememişti.

mattelzafer

Dev oyuncak firması Mattel, Endonezya'da, ucuz kağıt ve kağıt hamuru üretmek için yağmur ormanlarını tahrip etmesiyle ünlü şirket Asia Pulp and Paper (APP) ile çalışıyordu. Bu tahribat aynı zamanda, türü tehlikede olan orman canlıları için de büyük tehdit oluşturuyordu. Ken bütün bunları öğrenince perişan olmuştu. Bu hikayenin ardından da şunlar olmuştu; Barbie'nin pembe testeresiyle ağaçları kesme görüntüleri Twitter ve Facebook'a düştü. Bunları gören 500.000 'den fazla kişi Mattel'e mektup gönderdi. Büyük çabalar sonunda da kağıt üretimi için Endonezya'daki ormanların katledildiği belgelenmiş oldu.

Ve buuum! Mattel artık Asia Pulp and Paper ile çalışmayacağını açıkladı! Aslında bu haber, Endonezya'da yaşayan ve türleri tehlikede olan Sumatra kaplanları, orangutanlar ve filler için de sevindirici! Özellikle geçen ay kaybettiğimiz Sumatra kaplanından sonra…

Dünyanın en büyük oyuncak şirketi olarak, Mattel'in yeni politikası, diğer büyük şirketlere mesaj gönderme niteliği taşıyor; şirketlerin, üretim aşamasında orman katliamına neden olmamak için, daha sorumlu ve dikkatli davranmaları gerekiyor. Mattel'in yeni vaatleri arasında şunlar var; artık kağıt üretimi için ormanları katleden şirketlerle çalışmayacağı gibi, tedarikçilerine de bu konuda öncü olacak. Ayrıca yeni politikaları gereği, kullanacakları kağıtlar geri dönüştürülmüş olacak.

Artık Mattel ve Barbie'nin orman katliamına son verdiğini biliyorsunuz. Peki sizce, Ken'le Barbie tekrar çıkmaya başlayacaklar mı? Şimdilik bundan haberimiz yok. Fakat kolay olmayacaktır. Düşünsenize, Barbie'nin bu kirli imajı, onu çok seven insanlar için nasıl travmatik olmuştur. Özellikle de Ken bu olayları kolay kolay unutmayacaktır. Umarız, Barbie ve Ken arasındaki ilişki zaman içinde düzelir.

Mattel'in yağmur ormanları ve Sumatra kaplanlarının yaşam alanlarıyla ilgili vaadine gelecek olursak; eğer APP, kağıt ve kağıt hamuru üretimi için ormanları katletmeye devam ederse, bir başka üst düzey müşterisini daha kaybedebilir. Bu APP gibi kapitalist bir şirket için göze almaması gereken bir risk. İnsanlar tabii ki, ormanların katledilmesiyle elde edilmiş ürünleri satın almak istemezler. Asia Pulp & Paper gerçeklerle yüzleşmeli ve bir an önce değişmeli!

ormansizlastirilmisarazi Ormansızlaştırılmış bu arazi, artık yaşam üretimi için kullanılamaz durumda.

Harekete geçin!

Ormanları ve soyu tükenmekte olan kaplanları korumamıza yardım edin!

Kategoriler