Başardık: Levi’s zehirden arınıyor

Yorum ekle
Haber - 13 Aralık, 2012
Levi Strauss & Co. bugün zehirden arınma sözü verdi. Peki neden? Çünkü sizinle birlikte yüz binlerce insan Levi’s’tan bir adım öne çıkmasını ve zehirden arınmasını talep etti.

Dünyanın en büyük kot üretisi Levi's, dünyanın en büyük parekende zinciri Zara da dahil, zehirden arınma taahütü veren on giyim markası arasındaki yerini aldı.

Başardık: Levi’s zehirden arınıyor

Levi's, 'Toxic Threads: Under Wraps' (İngilizce) raporumuzu Meksika'da yayınladıktan ve Levi's gibi markaların tedarikçileri de dahil olmak üzere, fabrikalardan yaşadıkları bölgedeki kirliliğin sorumluluğunu üstlenmesi için mücadele eden bir aileyi konu alan belgeselimizi (İngilizce) yayınlamamızdan yalnızca sekiz gün sonra zehirden arınma sözü verdi.

Levi's, iddia ettiği gibi modaya liderlik görevini üstlendi. Tüm tedarik zincirleri boyunca yarattıkları kirliliğin sorumluluğunu üstlenmemiş olan rakip markalar gittikçe ön plana çıkıyor. Bu markaların arasında Calvin Klein, GAP ve Victoria's Secret gibi tanınmış markalar da yer alıyor.

Yol ayrımı

Levi's'ın zehirden arınma sözü vermesi, halkın gücünün neler başarabileceğinş gösteriyor. Levi's, Çin, Meksika ve Güney Küre'deki her biri birden çok tesise sahip olan tedarikçilerinden, 2013 yılı Haziran ayının sonuna kadar kirlilik verilerini açıklamasını isteyecek. Bu durum, tesislerin yakınında yaşayan insanların, bulundukları çevredeki atıklar hakkında bilgiye erişebileceği anlamına geliyor. Bilgiye erişim temel bir hak olsa da, şimdiye kadar göz ardı edilmişti.

Levis detox sözü verdi

Levi's, kimyasal kullanımı yerine, zararsız alternatiflere yönelmeyi tercih edecek. Alınan bu kararla Levi's, zararlı kimyasalları üretim zincirinden çıkarmak yerine bu kimyasalların yönetilmesini içeren konumundan kurtulmuş oluyor.

Dahası şirket, tüm endüstriyi zararsız kimyasalların kullanımına yöneltecek bir adım niteliğinde olan ihtiyatlılık ilkesini de benimsedi.

Zehirden arındırılmış giysiler bu sene çok moda!

Kasım ayında kampanyamızı başlattığımızdan beri, zehirden arındırılmış bir moda talep eden 400,000'i aşkın insan Detox kampanyasına katıldı. Moda takipçileri, eylemciler, tasarımcılar ve blog yazarları, Twitter ve Weibo gibi sosyal medya araçlarını kullanarak, endüstrinin zehir bağımlılığı konusundaki haberlerin yayılmasını sağladı ve milyonlarca takipçiye ulaştı.

Zehirden arınma sözü veren ilk marka Zara oldu. Dünyanın dört bir yanından insanların seslerini duyurmasıyla, Zara'yı Mango ve Esprit takip etti. Alışveriş listemizin bir sonraki ismi Levi's'tı ve yalnızca sekiz gün içerisinde yüz binlerce insan Levi's'tan boş lafları bırakıp harekete geçmesini talep etti. 20 farklı ülkeden eylemci ve gönüllüler sokaklara dökülerek mesajımızı doğrudan tüketicilere ulaştırdı. Levi's mağazalarındaki çalışanlarla görüşerek, sesimizin Levi's idare merkezine ulaşmasını sağladı.

Giderek artan halk gücü, istediğimizde başarabileceklerimizi bir kez daha göstermiş oldu. Fakat maalesef fabrikalardan zehirli atık bırakılmaya devam ediliyor. Dünyanın en büyükleri arasında bulunan 11 marka hali hazırda zehirden arınma sözü vermişken, diğer şirketler de durumun aciliyetini görmeli ve harekete geçmeli.

Harekete geç!

Sıra diğer markaları da moda detoksuna ikna etmeye geldi. Bunun için ilk adım "Modayı Detoksla" videomuzun mümkün olduğunca çok kişi tarafından izlenmesini sağlamak.

Videoyu izle, beğen ve paylaş.

Kategoriler
Etiketler