Başbakan'dan cevap bekliyoruz

Yorum ekle
Haber - 7 Haziran, 2011
Taksim Meydanı'nda süren nükleer karşıtı direnişin beşinci gününde iki tırmanışçı, sokak lambaları arasına 25 metrelik bir pankart açarak, Başbakan'dan artık bir cevap beklediklerini açıkladı.

Tırmanışçılar, nükleere karşı 25 metrelik bir pankart astı

Taksim'de geçtiğimiz Cuma günü başlayan nükleer karşıtı direnişin beşinci gününde iki tırmanışçı, nükleere karşı en zorlu tırmanışı gerçekleştirdi. Yaklaşık üç saat süren eylemde sokak lambalarına tırmanan eylemciler iki direk arasına 25 metrelik bir pankart astı. Pankarttaki "Başbakan'dan cevap bekliyoruz" mesajıyla eylemciler nükleer santralin iptali taleplerine yanıt istedi.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, "Bugün Türkiye'de toplumun büyük bir çoğunluğu nükleer santral istemiyor. Tüm dünya nükleerden vazgeçerken Türkiye'de nükleer santral kurma planları hızlandırılıyor. Bu duruma tepkilerini gösteren insanlar seçimlere 5 gün kala Başbakan'dan bir cevap bekliyor. Başbakan nükleer konusunu görmezden gelerek demokratik bir tavır sergilemiyor. Tüm nesillerin hayatını etkileyecek bu planın seçimlerden önce iptal edildiğinin açıklanmasını talep ediyor ve Başbakan'dan bir cevap bekliyoruz" dedi.

Başbakan'dan cevap bekliyoruz

Japonya'da yaşanan nükleer felaketten sonra pek çok hükümet, halkın sesini dinleyerek nükleer planlarını askıya aldı ya da iptal etti. Almanya hükümeti 7 santrali kapattı ve 2022 yılına kadar da tüm nükleer santrallerini aşamalı olarak devre dışı bırakacak. Türkiye ise nükleer santral kurmadan, santralin kapanış tarihini açıklayan ilk ülke oldu.

Nükleer santraller doğaları gereği zaten riskliyken, Türkiye Hükümeti Ecemiş fayının 20-25 km. yakınından geçen bir bölgede kurulması planlanan Akkuyu nükleer santrali planlarına devam ediyor. Greenpeace Hükümet'ten bir an önce nükleer planlarını iptal etmesini ve tercihini enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilerden yana kullanmasını talep ediyor.

Harekete geçin!

Mesele nükleerse, bir oydan fazlasın. Şimdi nükleersiz bir gelecek için internet eylemine katıl.

'Nükleersiz Türkiye Telefon Hattı'yla başbakanlığa ulaş ve vatandaş olarak sesini duymalarını sağla.

Direnişe katılmak ve güncellemeleri takip etmek için tıkla!

Kategoriler
Etiketler