Başbakan'ın mitinginde Greenpeace eylemi

Yorum ekle
Haber - 5 Haziran, 2011
Greenpeace eylemcileri Başbakan Erdoğan'ın İzmir mitingi sırasında 'Türkiye nükleer istemiyor' pankartı açtı.

İzmir Greenpeace eylemcileri bugün Başbakan Erdoğan'ın İzmir mitinginin yapıldığı Alsancak Gündoğdu meydanını gören bir tekneden "Türkiye nükleer istemiyor" pankartları açarak, Başbakan'dan nükleer enerjiden vazgeçmesini bu sefer de denizden istedi. 2 Haziran AKP Mersin mitinginde üç kadın eylemci "Mersin nükleer istemiyor" pankartı açtıktan sonra gözaltına alınmış, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

izmirerdoganmiting

Eylemciler, düzenledikleri barışçıl eylemle İzmir'de demokratik haklarını kullanarak, taleplerini iletmeye çalıştı.

Greenpeace'in Küresel Eylem Grubu ve Yeşiller ile beraber gerçekleştirdiği Nükleersiz Türkiye kampı İstanbul Taksim Meydanı'nda devam ediyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, "Söylemeye devam ediyoruz; Türkiye nükleer santral istemiyor. Topladığımız 170 bin imzayı meclise sunduk. Şu anda imza kampanyası devam ediyor ve imza sayısı 218 bini geçti. Nükleersiz Türkiye kampımıza her yaştan, Türkiye'nin dört bir yanından insanlar destek veriyor. Hükümet nükleer santral kurma planlarından vazgeçtiğini açıklayana kadar Taksim Meydanı'nda direnmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Greenpeace'in yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre Türkiye halkının %86'sı nükleer santrale yakın bir yerde yaşamak istemiyor.

İsviçre, Almanya, Japonya gibi ülkelerde hükümetler halkın taleplerini dinleyerek nükleer santrallerden vazgeçtiğini açıkladı.

Greenpeace Başbakan Erdoğan'dan nükleer santral planlarını derhal iptal etmesini ve yenilenebilir enerjilere yönelmesini talep ediyor.

Harekete geçin!

Direnişe katılmak ve güncellemeleri takip etmek için tıklayın!

Kategoriler
Etiketler