Bir günde 5000 faks

Yorum ekle
Haber - 17 Haziran, 2011
'Seninki kaç santim?' kampanyamıza imza atarak destek verenler şimdi de 21 Haziran'a kadar faks ile Bakanlık'a yasal balık avlanma boylarının takipçisi olduklarını söylüyor. Eylem kapsamında Bakanlık'a bir günde 5.000 faks gönderildi. Kampanyaya ise bugüne dek 447.000 kişi imza attı.

Özellikle ticari türler, ciddi anlamda tükenme riski yaşıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, geçtiğimiz şubat ayında 'Kırmızı Telefon Eylemi'miz aracılığıyla, arayan 2070 kişiye, internet sitelerinde cevap vermişti. Yaptıkları açıklamada; "Balık boylarının yeniden gözden geçirilmesine ilişkin talepler, Haziran 2011 ayı içerisinde yapılacak olan Su Ürünleri İstişare Kurulu gündemine alınarak, değerlendirilecek ve buradan çıkacak sonuç doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." demişlerdi.

Denizler Kampanyası Sorumlumuz Banu Dökmecibaşı; "Tarım Bakanlığı'na gönderilen bu faks mesajları, istişare kurulu ve yavru balıklar ile ilgili şubat ayında yaptıkları kamuoyu açıklamasını hatırlatmak ve alınması umut edilen doğru kararları desteklemek amacıyla  gönderilmektedir. Bugüne dek binlerce insan bakanlığı aradı, şimdi de bir günde 5000 kişi faks yolladı. Bakanlığın bunu göz ardı etmeyeceğini ve bunca insanın beklentisine cevap verecek kararlar alacağını umuyoruz" dedi.

Sürdürülebilir balıkçılık yönetiminin ilk adımı yasal avlanma boylarının bilimsel üreme boyuna uygun belirlenmesidir. Oysa ülkemizde uygulanan yasal avlanma boyları, bu türlerin üreyebilecek boya gelmeden avlanmasına neden oluyor. 21 Haziran'daki danışma kurulunda öncelikle kalkan, orfoz, levrek, lüfer, palamut türleri olmak üzere avlanma boylarının bilimsel verilere uygun olarak değiştirilmesini istiyoruz.

Harekete geçin!

Tarım Bakanlığı'ndan yavru balık satışını engellemesini ve yasal balık boylarını düzenlemesini isteyin. Denizlerden vazgeçmeyin!

Kategoriler
Etiketler