CeBIT fuarı “yeşil” mesajlar veriyor ama Greenpeace araştırmalarına göre endüstrinin alması gereken daha yol var

Haber - 5 Mart, 2008
The Sony Vaio TZ11 notebook, the Sony Ericsson T650i cep telefonu ve the Sony Ericsson P1i PDA ürünleri, Greenpeace'in bugün CeBIT fuarında yayınlanan “Daha Yeşil Elektronikler” araştırmasında en başlarda yer aldı. Henüz bir yeşil elektronik ürün bu yarışı kazanamamış olmasa da, söz konusu ürünlerin her biri 100 puanın yarısından fazlasını almış durumda.

CeBit 2008'deki elektronik atıklar.

14 büyük elektronik markası, araştırmamız için en çevre dostu ürünleri (cep telefonu, bilgisayar vs) hakkında bilgi vermeyi kabul etti. 37 ürün yeşil tasarım kriterlerine aykırı oldukları için düşük puan aldı. Yeşil tasarım kriterlerinde; tehlikeli kimyasalların alternatifleri ile değiştirilmesi, enerji verimliliği, geri dönüşüm gibi özelliklere dikkat ediliyor. Araştırma, üreticilerin ürünleri ile ilgili çevre performanslarını geliştirmek için attıkları farklı adımları gösteriyor. Bazı ürünler, AB'nin Tehlikeli Maddeler ile ilgili Yönetmeliği gibi düzenlemelerin de ötesine geçerek tamamen toksikden arınmış buluşlar olarak karşımıza çıkıyor. Diğerleri ise enerji verimliliği, geri dönüşebilirlik, veya ilerleme şansı gösterme açısından oldukça net çabalar göstermekte.

Greenpeace toksik maddeler kampanyası sorumlusu Yannick Vicaire, “Daha araştırma safhasında iken pazara daha yeşil ürünlerin girmeye başladığına tanık olduk. Bunlara örnek olarak, Apple'in yeni dizüstü bilgisayarı MacBook Air ve Nokia'nın yeni telefonu Evolve verilebilir” dedi ve ekledi “Üreticilerin alması gereken daha çok yol var ancak her geçen gün daha fazla üretici, ürünlerinin çevresel etkileri konusunda hassas davranmaya başladı”.

Elektronik üreticileri, ürünlerinin üretim, satış ve ürünün kullanım ömrü süresince sorumluluklarının farkında olmalılar. Ayrıca ürünlerindeki tehlikeli maddeleri daha güvenli alternatifleri ile değiştirerek üretmeliler, veya enerji verimli ürünler tasarlarken gerekli değişiklikleri de yapmalılar.

Üreticiler gerçekten kapsamlı bir yaklaşım benimsemek durumundalar. Tüketiciler ise enerji verimliliği olan bir ürünle, toksiksiz ürün arasında seçim yapmak, ya da bir ürünün dayanıklı olmasının mı geri dönüştürülebilir olmasının mı daha iyi olduğunu sorgulamak zorunda kalmamalılar. Bir ürün tüm bu standartları sağlarken bir yandan da kullanım ömrünü mümkün olan en uzun sürede sağlayacak çevre dostu servisler sunabilmelidir. Ancak ondan sonra bir ürünün gerçekten 'yeşil' olduğundan söz edebiliriz.

Elektronik endüstrisi bunların hepsini sağlayarak CeBIT fuarını bir 'Yeşil Kasaba' ya çevirebilecek donanıma sahiptir.

Notlar:

- CeBIT, IT ve telekomünikasyon konusunda dünyanın en büyük dijital ticari fuarıdır.

- Greenpeace araştırması, söz konusu ürünlerin polivinilklorid (PVC), brominated flame retardants, antimoni, berilyum ve fatalat içerip içermediklerini inceledi. Ayrıca  LCD ekranlarda cıvasız LED'li aydınlatma gibi yeni buluşlara da gönderme yapıldı.

- AB'nin Tehlikeli Maddelerin Kullanımının Kısıtlanması Yönetmeliği (RoHS) altında ele alınan 6 kimyasal; kurşun, cıva, kadmiyum, heksavelent krom (krom6), polibromlu bifenilller (PBBs) ve polibromlu difenil ether (PBDE).

- Yönetmelik bazı tanımlanmış istinalara izin vermekle birlikte Greenpeace araştırmasında üreticiler tarafından istisna olarak iddia edilen ürünler puanlandırıldı.

Bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.