Çernobil ders olsun, enerjimiz temiz olsun

Yorum ekle
Haber - 28 Nisan, 2014
Çernobil felaketinin 28. yıldönümünde Greenpeace gönüllüleri Türkiye’nin beş ilinde nükleer karşıtı mesajlar verdi.

İstanbul 26 Nisan 1986'da yaşanan Çernobil felaketinin 28. yılında Greenpeace gönüllüleri Ankara, İstanbul, İzmir ve Yalova'da "Çernobil ders olsun, enerjimiz temiz olsun" ve "Sinop ve Mersin Çernobil olmasın" mesajı verdi. Sinop'ta da Sinop Nükleer Kartşıtı Platform'un düzenlediği mitinge destek veren Greenpeace gönüllüleri ''Sinop Çernobil olmasın" pankartı taşıdı.

Çernobil ders olsun, enerjimiz temiz olsun

Bir Çernobil daha olmasın

Radyasyon nedeniyle yaşanan hastalık ve ölümler Türkiye'de hala can yakmaya devam ediyor. Çernobil felaketi hafızalarında olan Türkiye halkının %64'ü nükleer istemiyor. Bu gerçeğe ve sadece %3'ü değerlendirilen güneş ve rüzgar potansiyelimize rağmen Türkiye'de tehlikeli nükleer santral planları devam ediyor. Çernobil felaketinin sorumlusu Rosatom, geçtiğimiz günlerde Mersin Akkuyu Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu'nu 3. Kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sundu. Bakan İdris Güllüce'yi, bu raporu reddederek çevrenin ve insan sağlığının felaketi olabilecek bu santral planına acilen dur demeye çağırıyoruz.

Greenpeace'in yaptırdığı araştırmaya göre, nükleer santral kurulması planlanan illerden Mersin'de halkın %72'si, Sinop'ta ise halkın %76'sı nükleer istemiyor.

Çernobil'in etkileri devam ediyor

Bugüne dek yaşanan en büyük nükleer felaket olarak bilinen Çernobil'in hala devam eden çok büyük etkilerinden bazıları şöyle:

  • Yetişkinlerde tiroid kanserine rastlanma oranı kazadan sonra artış gösterdi. Birleşmiş Milletler tarafından 2011 yılında yayımlanan bir rapor, Çernobil bölgesinde 6000 kadar çocuğun tiroid kanserine yakalandığını ortaya koydu.
  • Ukrayna'da 18.000 km2'lik tarım toprakları radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Ülke ormanlarının %40'ı (toplam 35.000 km2) kirlendi.
  • Türkiye'de de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları ve Pediatri Ana Bilim Dalları'nda yaptığı çalışmaya göre lösemi vakaları, 1986 öncesi %0,7'den, 1986 sonrası %2'ye çıktı.
  • Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de 1984 yılında yüz binde 19,2 olan kanser vakaları, 96 yılında yüz binde 63,46 olarak bildirildi.
  • 4 Mayıs günü Kapıkule-Edirne yolunda İstanbul'da havadaki radyasyonun tam 1000 katı olan ve Çernobil nedenli Türkiye'de ölçülen en yüksek değer olarak tarihe geçen, 16 miliröntgen/saat değeri
  • Kazadan 5 gün sonra Akçakoca'da havadaki radyasyonun gittikçe arttığı fark edildi. Karasu Bölgesi'nde o bölgenin doğal radyasyon düzeyinin 20 katı fazla olan 150 mikroröntgen/saat düzeyinde ölçüm yapıldı.

Nükleere karşı harekete geç

Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santralin ÇED raporunun reddedilmesi için başlattığımız imza kampanyasına katıl, doğayı, insanı, geleceği tehdit eden nükleer santral planlarına dur de.

Kategoriler
Etiketler