Çin’de yaklaşık 60 bin ton petrol toplandı!

Haber - 2 Ağustos, 2010
Greenpeace, Dalian’da gerçekleştirdiği 10 günlük saha çalışması ve incelemeyi tamamladı. İnceleme sonuçlarına göre, temizlik çalışmaları her ne kadar zamanında ve genel olarak etkili olmuş olsa da, Çin’in petrol sızıntılarına karşı hâlihazırda aldığı önleyici tedbirler yeterli değil ve ciddi sorunlara neden olabilir. Çin Hükümeti’nin acilen Çin’in petrol alt yapısına ilişkin kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapması ve petrol sızıntılarına karşı ulusal ve bölgesel bir acil durum planı oluşturması gerekiyor.

Greenpeace, Dalian'da yaptığı araştırmada, temizleme çalışmalarının sağlıksız ve güvensiz bir şekilde yapıldığını belirledi

Greenpeace tarafından bölgeye çağırılan Alaskalı doğa korumacı ve petrol uzmanı Richard Steiner, yaptığı değerlendirmede, Dalian Körfezi'nde yaklaşık 60 bin ton petrol toplandığını söyledi. Bu şaşırtıcı rakam, 20.000 balıkçının çıplak ellerle ve hasırlarıyla gerçekleştirdiği bir mucize. Steiner ayrıca, hükümetin, petrol temizliğinde çalışan insanların temel güvenlik donanımlarını sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Sızıntı 1500 tonun üzerinde

Hükümet kazadan sonra 1500 ton petrolün sızdığı tahmininde bulunmuş olsa da, petrol altı gün boyunca sızmaya devam etti ve vanalar 22 Temmuz'a dek tamamen kapatılmadı. Bu yüzden sızan petrol 1500 tonun çok üzerinde. Sızıntının boyutunun doğru ve gerçekçi bir değerlendirmesinin yapılması temizlik çalışmaları ve gelecek için çıkarılacak sonuçlar açısından büyük önem taşıyor. Petrole olan aşırı bağımlılığımızın bu tarz petrol sızıntılarına yol açması kaçınılmaz. Çin ve bütün dünyanın fosil yakıtlardan uzaklaşması gerekiyor.

Dalian'da bundan sonra yapılması gerekenler konusunda Greenpeace ve Profesör Steiner'ın altı önerisi Dalian kent yönetimine ve hükümetteki ilgili vekillere iletilecek. Bu altı öneriye göre, Dalian'daki patlama ve sızıntının tam ve bağımsız bir incelemesinin yapılması, inceleme sonuçlarının tamamının şeffaf bir şekilde halka sunulması, Çin'in petrol alt yapısının kapsamlı bir risk analizinin yapılması, petrol sızıntısı ile ilgili bir acil durum planı hazırlanması, bilimsel bir çevresel bir hasar değerlendirmesi yapılması ve uzun vadede petrole olan bağımlılığın azaltılması gerekiyor.

Greenpeace Çin ve Danışman Profesör Richard Steiner'ın 30 Temmuz 2010 tarihinde hazırladığı sızıntıyla ilgili rapor için tıklayın.

Kategoriler