Daha fazla can yanmadan şiddet son bulmalı

Yorum ekle
Haber - 11 Mart, 2014
Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almaya giderken başından gaz kapsülü ile vurulan 15 yaşındaki Berkin Elvan, 269 gün sonra bu sabah saat 07.00’de hayata gözlerini kapadı.

Gezi eylemlerini bastırmak için Türkiye çapında haftalarca uygulanan polis şiddeti sonucu 7000’den fazla insan yaralanmış, 7 kişi hayatını kaybetmişti. Berkin'in de aramızdan ayrılmasıyla birlikte bu rakam ne yazık ki 8 oldu.

Barışçıl eylemcilere uygulanan şiddet hakkında açıklama yapan Greenpeace Akdeniz, barışçıl protesto hakkını kullanan insanlara gösterilen şiddetin kabul edilemez olduğunu söyleyerek sorumluların yargı önüne çıkarılmasını talep etti.

Greenpeace’in temel ilkelerinden birinin şiddetsizlik olduğunu vurgulayan Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Laetitia Liebert, “Berkin Elvan’ın ölümü, Türkiye’de ifade özgürlüğü ve barışçıl protesto hakkının saldırı altında olduğunun bir kez daha altını çizdi. Gezi eylemleri sırasında pek çok kez ‘şiddeti durdurun’ cümlesini tekrarlamıştık. Berkin'in aramızdan ayrılmasıyla görüyoruz ki şiddet, herkes için acı sonuçlar doğuruyor ve şiddet yanlısı tutumlarla uzlaşma noktasına gelinemiyor. Berkin’in ve Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden diğer insanların ölümlerinden sorumlu olanlar cezalandırılmadığı gibi, Türkiye’nin dört bir yanında insan hakları için mücadele eden barışçıl protestoculara uygulanan şiddet hâlâ devam ediyor. Greenpeace, Hükümeti barışçıl eylemcilere uygulanan şiddeti bir an evvel sonlandırmaya, sorumluları yargı önüne çıkarmaya çağırıyor.”

“Berkin’in başına isabet eden ve hayatını sonlandıran gaz kapsülünü ateşleyen anlayış Türkiye çapında binlerce insanın yaralanmasına ve 8 ölüme sebep oldu. Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik ve bugün Berkin Elvan’ın ölümlerine sebep olanlar yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır. Greenpeace bir kez daha protesto hakkına, ifade özgürlüğüne ve demokrasinin kendisine gösterilen şiddeti kınıyor ve bu tutumun bir an evvel sonlandırılmasını talep ediyor” dedi.

Ayrıca Greenpeace Berkin Elvan'ın aramızdan ayrılması nedeniyle, bugün Mersin'de gerçekleştireceği Fukuşima Nükleer Felaketi'nin 3. yıl anmasını iptal etti.

Kategoriler