Dumanlı hava sahası: Termik Santraller

Yorum ekle
Haber - 2 Aralık, 2011
Türkiye'nin dört bir yanında 50 kömürlü enerji santrali planı var. Milyonlarca kişinin aynı anda sigara içmesiyle üretecekleri karbonmonoksiti, kükürtdioksiti  bir çırpıda havaya salacak bu santraller.

 

Biraz kül ve dumandan ne olacak diyorlar. Kül ve duman ne ara temiz oldu? Bu termik santraller bizi ülkece pasif içici yapacaklar. EFES lafımız sana, havamızı kaçırma kömüre bulaşma.

Kükürdioksit ve azotoksit gazları asit yağmurlarına sebep oluyor. Santral bacalarından açığa çıkan kükürt ve azot oksitler, rüzgarla birlikte atmosfere taşınıyor. Ortaya çıkan asit yağmurları, yeryüzüne yağmur ve kar ile ulaşıyor. Hava koşullarına ve arazi yapısına bağlı olarak bu etki yüzlerce kilometreye kadar yayılabiliyor. Asit yağmurları sadece canlılar için değil, yeryüzündeki tüm yapılar ve tarihimiz için bir tehdit oluşturuyor.

Efes Pilsen Çoruh Vadisi'nde, Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi yürütüyor. 2.5 yıl devam edecek projede Çoruh Vadisi'nde turizm eğitimleri, bölgeye ilgi oluşturacak ve halka gelir getirecek yeni ürünlerin oluşturulması, tanıtım, örgütlenme ve sosyal çalışmalarla bölgenin kültür ve eko turizminin geliştirilmesine odaklanıyor. Bir yandan da doğal güzellikleri ile ünlü, zengin tarihli geçmişe sahip Sinop'ta kirli bir kömür santrali kurmayı planlıyor. Peki Sinop'un günahı ne?

Bugün Sinop, yarın tüm Türkiye... Efes'i seviyor musun? Peki doğayı? Sağlıklı bir doğada yaşamak için "Sağlığına" bir kadeh Efes kaldırmak isterdik ama aramıza kömür girdi. Bırakın kömürü de, eskisi gibi sağlığına buz gibi bira içelim diyorsan 21 Aralık önemli bir tarih. 3 yıllık bir direniş hikayesi zaferle sonuçlanabilir.

Harekete geç!

Kampanyamıza katıl, Efes'i kömür planlarından vazgeçmeye birlikte çağıralım. Biramız da, doğamız da temiz olsun.

Kategoriler