Bugün Dünya Denizler Günü!

Haber - 8 Haziran, 2008
Yine yılın aynı dönemine geldik. Deniz Tanrısı Neptün tüm yıl boyunca sadece kutuplarda avlanılmış sürdürülebilir balık yiyen iyi çocuklarının listesini yapıyor ve sekiz küçük denizatı tarafından çekilen deniz kabuğu arabasını hazırlıyor. Ve biz Greenpeace olarak, Pasifik Okyanusu’nda ve Akdeniz’de gemilerimizle, karada eylemcilerimizle ve gökyüzünde denizlerimizi kurtarmak üzere gerçek çözümü görebilmek için insanlara bir kuş bakışı kazandıran Google Earth ile üzerimize düşeni yapıyoruz. Evet, gerçek çözüm : küresel bir deniz rezervleri ağı.

Greenpeace Akdeniz'in %40'nın deniz rezervi olması için çağrıda bulunuyor.

Yoksa siz Dünya Denizler Günü'nü kutlamıyor musunuz? Sevgili arkadaşlar, deniz bize hayat verdi. Bu günü kutlamamak, Anneler Günü'nü, Babalar Günü'nü ve Dünya Çevre gününün üçünü birden kaçırmak kadar kötü.

Aslında, gezegenimizin hayat destek ünitelerinden birine onu kurtarmak üzere eyleme geçmek için çok fazla gün adanmış değil. Denizler milyonlarca insanın geçim ve besin kaynağı. Fosil yakıtlar üzerine kurulmuş medeniyetimizin çıkardığı karbondioksitin %30-50 civarının denizler tarafından emildiği tahmin ediliyor. Denizler ve okyanuslar soluduğumuz oksijenin yarısını üretiyor.  Gerçek çok açık; eğer denizler ölürse, gezegenimiz de ölür.

Peki, biz bu gezegenin akciğerlerine nasıl davranıyoruz? Onu petrol ve kimyasal atıklarla zehirliyoruz. Ödül olarak birazcık canlı toplamak için yıkıcı bir biçimde balıkçılık yaparak yüzlerce yıllık mercanlardan ve diğer canlılardan oluşan deniz dibini kazıyoruz. Sahte bilim adına balinaları öldürüyoruz. Köpekbalıklarından yüzgeçlerini kopartıyoruz. Daha az ve daha az balığı avlamak için daha çok ve daha çok tekne gönderiyoruz. Bir seferde binlerce orkinosu ortadan kaldıracak kadar büyük kapasitede süper yıkıcı araçlar inşa ediyoruz. Bu araçlar bir seferde bazı ülkelerin bir yılda avlanacağı balıktan daha fazlasını avlıyorlar. Ve, bilim insanlarının "Durun!" uyarılarını görmezden gelip mavi yüzgeçli, sarı yüzgeçli ve kocagöz orkinosları avlamaya devam ediyoruz.        

Bir demet çiçek gönderip kenarına "denizleri ne kadar takdir ettiğimizi ve tüm düşmanlığımız için özür dilediğimizi" yazan bir kart iliştirmekle yetinebileceğimiz bir gün değil, Dünya Denizler günü.

Gökyüzünde

Artık eyleme geçmeye ihtiyacımız var. Ve biz dünya denizlerinin %40'ını koruma altına alan bir deniz rezervleri ağı oluşturulmasını talep ediyoruz. Greenpeace, deniz rezervleri ile ilgili bilgileri Google Earth'ün her kopyasıyla sarılmış bir şekilde size gönderecek. Bunun için Google Earth'e sonsuz teşekkürler.

Büyük bir fark yaratabilecek 10 deniz rezervimize Google Maps'den sessizce giriş yapabilirsiniz. Bu rezervlerler Google Earth'de Greenpeace işaretlerine veya Küresel farkındalık bölümüne (Global Awareness layer) tıklanarak dünyanın her yerinde görünür hale gelecekler.

Akdeniz'i kurtarmak için deniz rezervleri haritası da Google Map'den ulaşılabilir olacak.

Pasifik'de

Greenpeace gemisi Esperanza, iki aydır Pasik Adaları arasındaki uluslararası sularda kocagöz ve sarı yüzgeçli orkinosların aşırı avlanmasını açığa çıkarmak ve bu denizlerin tamamen kapalı deniz rezervleri ilan edilmesi için çaba gösteriyor.

Eylemciler Denizde bulundukları zamanda,  Tayvan, Kore, İspanya, ABD ve Filipinler'in balıkçı filolarına karşı barışçıl doğrudan eylemler düzenlediler ve sonuçlar almaya başladılar. Dokuz ada ülkesi, Greenpeace'in planına desteklerini ilan ettiler ve yerel bir lisans uygulaması başlattılar: eğer bu ülkelerin ulusal sularında avlanmak istiyorsanız açık denizleri kendi haline bırakmayı kabul etmek zorundasınız.

Bu dünyadaki ilk açık deniz rezervini oluşturmak yönünde büyük bir adım. Bu kampanyayı kazanacağımızı umarak, Pasifik'te dikkat çektiğimiz üç alana ad konulması için bir yarışma bile yaptık. Dünya Denizler gününe başlangıç olsun diye sonuçları, 6 Haziran'da açıklayacağız.

Karada

Mayıs'da, 15 ülkeden 80 aktivist Brüksel Deniz ürünleri Fuarı'nda satılan balıkların yalnızca yasal ve sürdürülebilir yollarla avlanılması için beş orkinos şirketinin standını kapattılar. Daha iyi bir etiketleme için giderek daha fazla perakendeci bizim talebimize cevap veriyor. Bu çerçevede tüketiciler seçtikleri ürün konusunda bilgisiz bırakılmamalı; perakendeciler şeffaflık çerçevesinde yasal ve adil olarak avlanmış balık aldıklarını bilmeli ve toptancılar da risk altındaki veya tehlikeli ölçülerde avlanılan türleri satıl almamalı veya satmamalı.

Pasifik ada ülkeleri Pasifik Adaları'nı korumak için deniz rezervlerine doğru harekete geçmişken, deniz ürünleri perakendecilerinden ve toptancılarından kendi üzerine düşeni yapmalarını talep ediyoruz: Pasifik Adaları'ndan gelen orkinosu almayın ve satmayın!

Akdeniz'de

Bu arada, Greenpeace gemisi Arctic Sunrise, kuzey mavi yüzgeçli orkinosların aşırı derecede avlanılmasıyla mücadele ediyor. Sürdürülemez yönetim ve yasadışı aşırı avlanma bu balığı tamamıyla yok olma noktasına getirdi.

Greenpeace, daha düzgün bir yönetim ve düzenleme getirilene kadar bu türün avlanılmasının durdurulmasını ve yumurtlama alanlarının deniz rezervi ilan edilmesini talep ediyor.

Arctic Sunrise Türkiye'de 3 orkinos teknesinin saldırısına uğradı. Gemimize atılan kurşun ağırlıklarla güvertedeki helikopterimiz işlevsiz hale geldi. Deniz biyologu Callum Roberts'ın da deyimiyle "Balıkçılık endüstrisi Greenpeace'in kendilerinin en iyi arkadaşı olduğunu anlamıyor". Ve bu gerçek. Bugün deniz rezervlerini talep ediyoruz ki gelecekte dünyanın yiyecek balığı olsun. Böylece, Türkiye'deki dostlarımız gibi, geçimlerini balıktan kazananlar gelecekte de iş sahibi olsunlar.

Denizlerimiz Pazar günü aklımızda olacak. Onları düşünmek için kendinize zaman ayırın. Deniz rezervleri ağına çağrıda bulunanlara katılın.  Geleceğinize sahip çıkın.

Harekete geçin!

Greenpeace'e destek olmak için ben de gemideyim deyin! Arctic Sunrise'daki yerinizi hemen alın!

Kategoriler