Dünyanın kalbi, Kuzey Kutbu’yla atıyor

Yorum ekle
Haber - 21 Nisan, 2013
Bugün, Eski Galata Köprüsü'nde 200 kişi toplandı. İnternet üzerinden ve yakın çevresinden haber alarak köprüye gelen Greenpeace eylemcileri, Kuzey Kutbu’nu koruma hareketini tarihi geçide taşıdı.

İstanbul’daki etkinlikle aynı anda Buenos Aires'ten Bangkok'a dünyanın 280 şehrinde 10 binden fazla kişi 'I ♥ Arctic’ (Kuzey Kutbu’nu seviyorum) yazan insan pankartları oluşturarak hükümetleri Kuzey Kutbu’nun hassas tabiatını koruma altına almaya çağırdı.

I ♥ Arctic

Kuzey Kutbu’nun %75'i eridi

Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarının yasaklanması için bugün binlerce insanın bir araya gelerek ortak bir talepte bulunduğunu söyleyen Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, “Kirli fosil yakıtlar, ülkelerin ilerlemesine yardımcı olacak enerji biçimleri olarak algılanıyor. Ama aslında ekonomiyi ve çevreyi yıkmak dışında başka bir etkisi yok. Son 30 yılda Kuzey Kutbu'ndaki buzulların %75''ini kaybettik. Mümkün olan başka yollar var ve siyasi liderler bunları şu anda  gerçekleştirebilir.” dedi.

3 milyon imza Kuzey Kutbu’na bırakıldı

Greenpeace’in Kuzey Kutbu’nu korumak için başlattığı kampanyaya www.SaveTheArctic.org sitesi üzerinden bugüne dek 3 milyona yakın insan imzalarıyla destek verdi. Greenpeace geçtiğimiz hafta bu imzaları cam bir kapsülün içinde Kuzey Kutbu’nun 4 kilometre derinliğine bıraktı. Bu keşif seferinde bulunan, Kuzey Buz Denizi yerlilerinden Josefina Skerk “Kuzey Kutbu'nda Kuzey'in el değmemiş eşsiz doğasını kendi gözümle görmüş biri olarak, bu Uluslararası hareketin Kuzey Kutbu'nu korumak için bir araya gelmesi bana gelecek kuşaklar adına umut veriyor. Artık Kuzey Kutup Konsey üyelerinin bu devamlı büyüyen hareketi dinlemesi ve dünyanın üstündeki bu el değmemiş alanı koruması gerekiyor” dedi.

Dışişleri Bakanları’na iletilecek

Dünyanın farklı kentlerinde gerçekleştirilen etkinliklerde Rio de Janeiro'da Kopakabana plajında ve Washington D.C.'de kongre binasi önünde dev kalp şeklinde insan pankartı oluşturuldu. 'Kuzey Kutbu Kurtar' kampanyasında toplanan yüzlerce resim bir kitapta toplanıp Mayıs ayında İsveç'te toplanacak olan Kuzey Kutbu'na komşu ülkelerin dışişleri bakanlarına dağıtılacak.

Kuzey kutbu sevgini göstermek için şimdi doğru zaman

3 milyon kişiye ulaşmak üzere olan ve gün geçtikçe büyüyen bu hareket, dünyanın ortak bir karara vardığını tüm siyasi liderlere gösteriyor: “Kirli fosil yakıtlar vazgeçiyoruz çünkü Kuzey Kutbu’nu seviyoruz.”

Sen de bugün temiz enerjinin yanında ol ve Kuzey Kutbu için harekete geç.

Kategoriler
Etiketler