Etiketsizse yemezler

Yorum ekle
Haber - 16 Nisan, 2012
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, katıldığı bir TV programında GDO’lu yemle beslenmiş hayvanlardan elde edilmiş ürünleri vatandaşın bileceğini söyleyerek etiketleme konusuna yeşil ışık yaktı.

Et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal ürünlerin GDO'lu yemle beslenmiş hayvanlardan elde edilmesi halinde etiket koşulu getirilecek. Bir süredir yürüttüğümüz GDO karşıtı yemezler kampanyasıyla ithalatı gerçekleştirilmiş GDO'lu yemlere dair, bu yemlerle beslenmiş hayvanlardan elde edilen ürünlerin etiketlenerek tüketicinin tercih hakkının korunmasını talep ediyorduk.

Sayın Bakan Mehdi Eker GDO konusunda çok önemli, bir açıklama yaparak GDO istemediğini dile getiren vatandaşının talebini duyduğunu gösterdi. Her vatandaşın kanundan gelen ne yiyip içtiğini bilme ve ona göre seçme hakkı var.

Sütünde GDO'ya hayır de

Bugüne kadar GDO'lu yemle beslenmiş hayvanların ürünlerinde bu durumu ifade eden etiket zorunluluğu yoktu. Bu da fiilen vatandaşın tercih hakkını ortadan kaldırdığı için kanuna ters düşüyordu. Sayın Bakan yaptığı açıklamayla bu hukuki sorunu giderdi. Aynı zamanda attığı bu cesur adımla GDO'larla ilgili gıda güvenilirliği konusunda gerek bölgemize gerekse Avrupa Birliği'ne liderlik edebileceğini gösterdi.

İster yem amaçlı, ister gıda amaçlı olsun, hiçbir GDO'nun ülkemize sokulmamasını talep ediyoruz. Ancak ortada göz ardı edemeyeceğimiz bir durum var. Bir kısım genetiği değiştirilmiş soya ve mısır yem amaçlı olarak ülkemize ithal edilmiş durumda.

Yemezler kampanyamızla vatandaşın seçim hakkının ortadan kaldırılmaması adına, ithal edilmiş bu GDO'lu yemlerle beslenmiş hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta gibi ürünlerin etiketlerinde bu durumu ifade edecek gerekli bilgilerin yazılmasını talep ediyorduk. Bu sebeple Sayın Bakan vatandaşın talebine cevap veren açıklamalarını takdirle karşılıyor, konuyla ilgili yasal düzenlemelerin acilen ve aynı kararlılıkla gerçekleştirileceğine güveniyoruz.

Ülkemizin insanını, hayvan yetiştiricilerini, hayvanlarını ve biyoçeşitliliğini GDO tehlikesinden korumak adına mücadelemiz aynı kararlılıkla sürecek.

Harekete geç

Yemezler sayfasında bir imza da sen at, GDO karşıtı mücadelenin bir parçası ol.

Kategoriler
Etiketler