Eylemciler kötü hava koşullarının beklenmesi nedeniyle gemiden indiler

Yorum ekle
Haber - 23 Nisan, 2011
Dün sabah 05.00 sularında gerçekleştirilen eylem, kötü hava koşulları nedeniyle bitmek zorunda kaldı. Dünyanın en büyük ikinci sondaj gemisi Leiv Eiriksson'ın Kuzey Kutbu'nda petrol çıkarmasını durdurmak için yapılan eylemde, farklı uluslardan 11 Greenpeace eylemcisi vardı.

petroleylemi

Dün sabah, eylemciler, 53 bin tonluk ve 120 metrelik petrol arama ve çıkarma platformu Leiv Eiriksson'ı Kuzey Kutbu'na petrol çıkarmak için giderken, durdurma girişiminde bulundu. Yaklaşık 12 saat süren eylemde, cesur eylemciler, petrol platformunun üzerine tırmanarak açtıkları pankartla "Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!" mesajı verdi.

Petrol platformunun ilerlemesini durduran eylemciler, uzun sürecek eylem için hazırlıklıydılar; fakat 7 şiddetindeki fırtına nedeniyle eylem, sondaj gemisi Çanakkale Boğazı'nı geçerken son buldu. Eylemciler Petrol platformunu terkettiler ve platform Kuzey Kutbu'na ve Grönland'daki Baffin Körfezi'ne doğru yoluna devam etti.

petroleylemi2

Greenpeace Uluslararası, enerji kampanyacısı Ben Ayliffe, durumu şöyle değerlendirdi: 'İskoç firması Cairn Enerji, Leiv Eiriksson sondaj gemisinin Kuzey Kutbu'nda gizlice ve engelsizce petrol çıkarmasından başka bişey istemezdi. Sondaj gemisi, dünyanın en özel ve değerli doğal yaşamına sahip bölgelerinde petrol çıkarma işlemi gerçekleştirirken, geçen yıl Meksika Körfezi'nde yaşanılan felaket gibi bir felakete neden olabilir.

Greenpeace bu bölgelerin tehdit altında olduğunu farkederek, dün gerçekleştirdiği eylemde, Kuzey Kutbu'na doğru giden ve tehlike saçan bu sondaj gemisini durdurmak istedi. Rüzgarın şiddeti nedeniyle eylem son bulmak zorunda kalmışsa da, bu gemi, çok geç olmadan durdurulmalı!.'

Greenpeace olarak, petrolden başka seçeneğimizin olduğunu biliyoruz. Petrolü artık aşabiliriz. Çevre felaketlerine neden olan, kirli enerjilere yatırım yapmaktansa, verimli ve doğayla uyumlu, yenilenebilir temiz enerji teknolojilerine yönelebiliriz.

Harekete Geçin!

Petrole karşı gezegenimizin sesi olun! Enerji [D]evrimi için imza kampanyasına katılın.

Eylem fotoğraflarını görmek için tıklayın.

Kategoriler