Facebook yenilenebilir enerjiyle arkadaş oldu

Yorum ekle
Haber - 15 Aralık, 2011
Facebook, kampanyamıza cevap vererek, enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğini ve bu konuda liderlik edeceğini açıkladı!

facebookyenilenebilirleregecti

Facebook'un kömürü bırakıp temiz enerjileri seçmesi için yürüttüğümüz kampanya sonuç verdi. Facebook bugün, veri merkezleri de dahil tüm işlemlerinin enerjisini yenilenebilir enerjilerden sağlayacağını açıkladı.

İki yıl önce başlattığımız kampanya ile Facebook'tan enerjisini kömür yerine yenilenebilir enerjilerden sağlamasını talep etmiştik. Kampanyaya Türkiye de dahil 14 ülkeden 700 bini aşkın kişi internet üzerinden destek vermişti. Ayrıca, bir günde en fazla Facebook yorumunu alan paylaşımla da Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştik.

Facebook'a destek olacağız

Facebook'a, kömürden vazgeçmesi ve temiz enerji kaynaklarına yönelmesi sürecinde destek olacağız. Temiz ve güvenli enerjilere doğru gerçekleşen bu geçiş küresel ısınma ile mücadelede eden bize güç kazandırırken aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı toplumları da garantiliyor.

Türkiye de böyle bir geleceği hak ediyor. Önümüzde çok güzel bir örnek var. Aynı adımı şimdi de Türkiye'deki şirketlerden ve yatırımcılardan bekliyoruz. İlk olarak Gerze'de kömür yatırımı yapmak isteyen Anadolu Grubu'nu da bu başarılı girişimi örnek alarak temiz enerji yatırımlarına yönelmeye çağırıyoruz. Anadolu Grubu, Facebook'dan esinlenerek daha sağlıklı, modern ve vizyon sahibi bir enerji geleceği için Türkiye için başarı örneği olmalı.

facebookomurlearkadasolma

Facebook'un sürdürülebilirlik programından sorumlu olan Marcy Skott "Facebook, enerjisini tamamen yenilenebilir enerjilerden sağlayacağı günü iple çekiyor. O günün mümkün olduğu kadar çabuk gelmesi için Greenpeace ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. Bir diğer önemli adım da Facebook platformunun çevre için kullanmasını sağlamak üzere Greenpeace'le çalışmak olacak. Greenpeace zaten çevre konusunda insanları bilinçlendirmek ve eyleme geçirmek konusunda Facebook'u etkili bir biçimde kullanıyor." dedi.

Destekçilerini kampanyalarına dahil etmek için Facebook'u etkin biçimde kullanan Greenpeace, tüm dünyada en fazla takip edilen çevre kuruluşu. Dünya çapında Greenpeace'in Facebook sayfalarının 3,8 milyonun üzerinde takipçisi bulunuyor. Türkiye'de de bu sayı 316.289 ve Greenpeace Türkiye'de Facebook'ta en fazla izlenen 13. kurum.

Harekete geç!

Türkiye doğru iklim politikalarını hakediyor. Kömürlü termik santrallere karşı imza atın.

Kategoriler