Facebook yenileniyor!

Yorum ekle
Haber - 7 Aralık, 2011
Facebook yeni veri merkezini Kuzey Kutup dairesi sınırına kuracak. Soğutma derdi olmayacak. Üstelik enerji kaynağı da yenilenebilir enerjiler olacak. Daha ne olsun! Facebook, 'Kömürle arkadaş olma!' çağrımızı çoktan duymuş olmalı.

 

2014 yılında tamamlanacak olan yeni veri merkezi, İsveç'in kuzeydeki kenti Lulea kentine kurulacak. Bu kent olabildiğince soğuk bir iklime sahip. Zaten seçilme nedeni de sunucuların serin tutulabilmesi. Avrupalı kullanıcılar merkezin daha yakınında olacaklar böylece daha iyi bir performans elde edebilecekler.

Şu anda ABD'de California, Virgina ve Oregon eyaletlerindeki merkezlerde veri depolayan Facebook, bu merkezlerinin enerjisini kömürden elde ediyor. 2010 yılından beri Facebook'un kömürden arınması için kampanya yürütüyoruz. Bu son kararın da önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Bugün Facebook'un kullanıcı sayısı 800 milyona ulaştı ve her geçen gün de artmaya devam ediyor. Daha çok veri daha çok kirli bulut demek! Neden yeşil enerjilere ihtiyacımız olduğu açık değil mi? Sosyal ağların liderinden de bu beklenirdi!

Greenpeace'e Katılın

Narin dünyamız korunmayı hakediyor. Dünyanın çözümlere ihtiyacı var. Değişime ihtiyacı var. Eyleme ihtiyacı var. Sana ihtiyacı var.

Kategoriler