Fransa’da yeşil devrim

Haber - 30 Ekim, 2007
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün bir çevre devrimi çağrısı yaptı. Bir çok şeye değinen Sarkozy, 2010’a kadar akkor ampüllerin kullanımının ve genetiği değiştirilmiş organizmalı ürünlerin ticari üretiminin yasaklanacağına ve gelecekteki bütün dair söz verdi.

Greenpeace aktivistleri, 12’ye 3 metre boyutlarındaki, üzerinde “GDO’yu HEMEN yasaklayın” yazan pankartı Paris’teki Zafer Anıtı’na asarak, Fransız hükümetini GDO’yu yasaklamaya çağırdılar. Hükümetin önümüzdeki bir kaç gün içinde GDO’lu tarım ürünleri hakkında bir karar alması gerekiyor.

Fransa – AB’nin en büyük tarım üreticisi – Avrupa’da genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerini yasaklayan altıncı hükümet olacak (Avusturya, Almanya, Yunanistan, Macaristan and Polonya’dan sonra are the other five). Fransa’da halihazırda yetişen tek genetiği değiştirilmiş organizma Monsanto’nun mısırı (MON810).

Sarkozy genetiği değiştirilmiş organizma üretimini durdurmakla ilgili üç iyi sebep gösterdi:

  • Kullanımlarıyla ilgili şüpheler.
  • Sağlık ve çevreye olan faydalarıyla ilgili şüpheler.
  • Kontrolsüz ekimleriyle ilgili kaygılar.

Greenpeace kampanya sorumlusu Geert Ritsema, "Avrupa’daki ve Avrupa dışındaki diğer hükümetleri bu olumlu gelişmeyi örnek almaya ve Monsanto, Bayer ve BASF gibi GDO üreten ve satan bir avuç çokuluslu şirketin menfaatlerini çevrenin ve vatandaşların çıkarlarının önüne koymamaya çağırıyoruz" dedi.

Enerji tasarruf etmek

Ampül üreticileri 2019 yılına kadar akkor ampül üretimini durduracaklarını açıkladılar. Sarkozy 2010 yılını kendisine hedef olarak belirleyerek çok daha önde giriyor. Türk hükümeti ise henüz bu yolda bir adım atmış değil. Greenpeace 7 adım kampanyasıyla, 2009 yılına kadar Türkiye’de israf (akkor) ampülü satışlarının yasaklanmasını hedefliyor. Greenpeace Türkiye Enerji ve İklim Değişikliği Kampanya Sorumlumuz Hilal Atıcı konuyla ilgili olarak, “İklim değişikliği her geçen gün korkunç bir boyut alıyor. Bu yüzden enerji tüketimimizi daha akıllıca ele almamız gerekiyor. Biz Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan’ı 2009 yılına kadar Türkiye’deki israf ampülü satışını durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

Greenpeace’in 7 adım iklim kampanyasına katılmak için lütfen tıklayın!

Kompakt floresan ampüller, geleneksel israf (akkor) ampüllerin beşte biri kadar enerji harcarlar. Yalnızca Avrupa’da enerji tasarruflu ampül kullanımına geçerek, atmosfere 20 milyon ton karbondioksit salımını önlemekle kalınmaz, aynı zamanda 25 orta ölçekli kirli enerji santralini kapatılabilir.   

Sarkozy, aynı zamanda, tren kullanımının artmasını ve daha az yakıt kullanan otomobil kullanılmasını önerdi.

Nükleeri unuttu

Sarkozy yenilenebilir enerjiler konusunda atılımlar yaparken, nükleerden bahsetmeyi unutmuşa benziyor. Fransa’da, hali hazırda aktif olarak çalışan 59 nükleer reaktör mevcut ve şu anda da Avrupa Basınçlı Reaktör (EPR) denilen yeni bir reaktör yapıyor.

Greenpeace Türkiye Enerji ve İklim Değişikliği Kampanya Sorumlusu Hilal Atıcı, “Sarkozy bir an önce nükleer enerjiden vazgeçmeli ve İngiltere, Amerika, Çin, Kanada, Brezilya ve Fas’a nükleer pazarlamaktan vazgeçmeli” dedi.

7 adım iklim kampanyasına katılın!

Greenpeace'in 2009 yılına kadar israf (akkor) ampüllerinin satışını yasaklatmasına yardım edin!

Enerji [D]evrimi'ne bağış yapın!

Yardımlarınızla iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalarımızda sizin de bir katkınız olsun.