Üç büyük kentte Fukuşima Nükleer Felaketini Andık

Yorum ekle
Haber - 10 Mart, 2014
Gönüllülerimiz cumartesi Eskişehir’de, pazar ise İstanbul, İzmir ve Ankara’da 11 Mart 2011’de yaşanan Fukuşima felaketini andı.

İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen gönüllüler, giydikleri rüzgar türbini ve güneş kostümleriyle temiz enerji çağrısında bulundu. Eskişehir, İzmir ve Ankara’da ise nükleere karşı bisiklet turu gerçekleşti, “Fukuşima ders olsun, enerjimiz temiz olsun” pankartı açıldı. İzmir’deki etkinliğe Karşı Bisiklet grubu da destek verdi. Gönüllülerimiz cumartesi günü de Eskişehir’de nükleere karşı pedal çevirmişti. 

Geleceğimiz temiz olsun

Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin üzerinden tam üç yıl geçti. Bu sürede insanlar, sağlıklarını, evlerini, sevdiklerini kaybetti. İnsan sağlığına aşırı derecede zararlı radyasyon havaya, toprağa ve suya karıştı ve üç yılın ardından bu durum kontrol altına alınabilmiş değil. Olanların sorumluluğunu kimse almadı. Olan yine insana ve doğaya oldu. Üç sene sonra bugün, biz artık aynı korku dolu senaryoyu kendi geleceğimizde yaşamak istemiyoruz. Peki ne istiyoruz? Öncelikle enerji verimli kullanılsın istiyoruz. Geleceğimiz temiz ve güvenli olsun istiyoruz.

Türkiye rüzgâr ve güneş birincisi

 

Türkiye bu güneş ve rüzgâr toplam potansiyeliyle, tüm dünyanın örnek alacağı temiz başlangıçlar yapabilir. Fukuşima’nın pek çok ülke nükleerden vazgeçiyor. Türkiye de yaşananlardan ders almalı ve ülkenin %64’ünün istemediği nükleer santrallerden vazgeçmeli.

 

Harekete geç

Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santrallere karşı harekete geçmek istersen, buradan kampanyamıza katılabilirsin.

Kategoriler