Fukuşima, sonu gelmeyen felaket!

Yorum ekle
Haber - 3 Kasım, 2011
Fukuşima’da 2 numaralı reaktörde olası nükleer fisyon gerçekleştiğini işaret eden bulgulara rastlandı.

Fukuşima nükleer santralinin işletmecisi olan TEPKO, olası bir zincirleme reaksiyonu engellemek için nükleer santralin 2 numaralı reaktörüne borik asit enjekte etmeye başladı. Tepko, reaktörün çevresinde 'Xenon' gazına rastlandığını ve bu bulgunun reaktörde nükleer fisyon gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu ne demek? Yani reaktörlerden yayılan radyoaktif madde oranı sanılandan çok daha büyük!

fukusimaradyasyonolcum Greenpeace ekibi Fukuşima Nükleer Santrali'ne 60 km uzaklıkta radyasyon ölçümü yapıyor.

Fukuşima nükleer santralinde 7 ay önce gerçekleşen kazadan sonra reaktörlerdeki sızıntı hala kontrol altına alınamadı. Korkutucu ama malesef gerçek; 2 numaralı reaktördeki nükleer fisyon, bölgedeki radyasyon değerlerinin artmasına sebep olacak. Bundan sonra 1 ve 3 numaralı reaktörlere daha dikkat edilmesi gerekiyor çünkü aynı olasılık onlarda da var.

Tepko şirketi, nükleer kaza sürecini sadece kötü yönetmekle kalmadı, Japon halkından ve tüm dünya insanlarından hala gerçekleri saklamaya devam ediyor. Tepko yetkilileri durumun kontrol altında olduğunu söylemekten başka bir açıklama yapmadılar. Nükleer enerji üreten şirketler ve ülkeler bir kez daha kendi çıkarları doğrultusunda kararlar alıyorlar ve kritik bilgileri yine bizlerden saklıyorlar.

Nükleer kazaların çevresel toplumsal ve sağlık etkileri onlarca yıl devam ediyor. Bu süreç esnasında da her gün yeni krizler ve riskler ortaya çıkıyor.

fukusimagunlukyasam Sonuçlar tabii ki yüksek seviyede radyasyon olduğunu işaret ediyor. Fakat yine de yerel halk günlük yaşamına devam etmek zorunda...

Harekete geçin!

Nükleersiz bir Türkiye için internet eylemimize katılın.

Kategoriler