Fukuşima'da bir reaktörde daha erime!

Haber - 12 Mayıs, 2011
Japonya Fukuşima Nükleer Santrali'nde yaşanan felaket kontrol altına alınamadan devam ediyor. Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO) yaptığı yeni açıklamada, 1 numaralı reaktördeki su seviyesinin 1 metrenin altına indiği ve yakıtın şu anda tamamen açıkta olduğunu ifade etti. Bu da erimenin kontrol altına alınamadığını gösteriyor. Oysa şirket daha önce 1, 2 ve 3 No'lu reaktörlerde durumun kontrolde olduğuna yönelik açıklamalar yapmıştı.

filipinlerde eylem

Bu aynı zamanda TEPCO tarafından kamuoyu ile paylaşılan, su, sıcaklık ve basınç ölçüm seviyelerinin de doğru olmadığını ortaya koyuyor. Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan konuya ilişkin "Yakıt çubukları tamamen açığa çıktığına ve erime devam ettiğine göre, reaktör kalbinin koruma kabının altında daha fazla erimekte olan yakıt olması çok muhtemel" dedi.

Aksoğan sözlerine şöyle devam etti: "Erimekte olan yakıt reaktörün tabanını eriterek toprağa karışırsa çok daha büyük bir felakete dönüşecek. Bu aynı zamanda, nükleer enerjinin hiçbir zaman güvenli olmadığının ve felaketin boyutları Fukuşima'daki seviyeye ulaştığında asla kontrol altına alınamayacağının kanıtıdır."

Harekete geçin!

Erdoğan'ı ve nükleer tehlikeyi durdurmak için internet eylemine katılın!

Kategoriler
Etiketler