GDO ne soframızda, ne de tarlamızda olsun

Yorum ekle
Haber - 16 Kasım, 2011
Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) konusunda kampanya başlattık. Hatırlarsanız kampanyanın başlangıcı, 10 adet genetiği değiştirilmiş mısır çeşidinin Türkiye'ye ithalatına ilişkin yapılan resmi başvurunun tartışıldığı bir dönemdeydi.

gdokampanyasibasladi

Türkiye'de GDO denetimini üstlenen Biyogüvenlik Kurulu'nun oluşturduğu bilimsel komitelerin, söz konusu 10 mısır çeşidine dair hazırladıkları raporları Biyogüvenlik Kurulu'na sunma süresi 11 Kasım itibariyle doldu.

Çok kısa bir süre içinde Türkiye'ye ithal edilen mısırların önemli bir kısmının genetiği değiştirilmiş olabilir. Bu mısır türlerinin doğrudan ya da dolaylı olarak tüketilmesi insan sağlığı için çok tehlikeli. Biz hayvanlarımızdan tarlamıza, semt pazarımızdan soframıza kadar tüm gıda zincirinin sağlıklı olması ve ekolojik dengeyi gözetmesi gerektiğine inanıyoruz. Ne GDO çocuklarımızın azığı olsun, ne kimyasallar tarlamızın katığı, ne de hormon domatesimizin kırmızısı. Bu kampanyayı, tarımsal üretimi sağlıklı ve ekolojik bir dengeye oturtmak ve küçük üreticiyi korumak üzere başlattık.

Geçen ay internette başlattığımız 48 saatlik imza eylemine 100 bin kişi katılarak GDO ithalatına karşı çıkmıştı. Talep, Biyogüvenlik Kurulu'nun gündemindeki 10 GDO içeren mısır türüne izin verilmemesiydi. Biyogüvenlik Kurulu'nun resmi sitesine girerek doğrudan görüş bildirenlerin sayısı ise rekor bir katılımla 15 bini geçti.

GDO'ların tehlikeleri:

  • GDO'lar doğal olarak var olmayan türlerdir.
  • GDO'lar önceden fark edilemeyen ölümcül alerjik ve toksik etkiler içerebilir.
  • Modern bilim genetik müdahalelerin etkilerini tüm boyutlarıyla anlayabilecek yetkinlikten uzaktır.
  • Patentli GDO'ların insan ve çevre sağlığına etkileri üzerine bağımsız araştırma yapılması yasalarla engellenmektedir.
  • Savunulanın aksine mevcut GDO'lar üretim artışını hedeflememektedir.
  • GDO'lar tozlanma yoluyla, yerel türlere bulaşarak biyoçeşitliliğe zarar verir.

Harekete geç!

Geleceğimizin genetiğiyle oynanmasın! Şimdi internet eylemimize katıl.

Kategoriler
Etiketler