Gençler nükleer masal istemiyor

Yorum ekle
Haber - 21 Nisan, 2011
Masal kahramanı kostümleri içinde Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan Greenpeace Gençlik Ekibi üyeleri Hükümet’ten artık nükleer masal anlatmak yerine, temiz ve güvenli bir gelecek için yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine yatırım yapmasını talep etti.

nukleervarmisgelecekyokmus

Greenpeace gençlik ekibi bugün Hükümet'in nükleer santral planlarını protesto etmek için anne babaları ile birlikte Beyoğlu Tünel Meydanı'ndaydı. "Bir varmış bir yokmuş, nükleer varmış gelecek yokmuş" yazılı bir pankart açan Greenpeace üyesi gençler, nükleer santrallerin tehlikelerinin en çok kendilerinin geleceğini etkileyeceğine dikkat çekerek, Hükümet'in nükleer santral planlarından vazgeçmesini talep etti.

Masal kahramanı kostümü içindeki gençler, artık nükleer masal dinlemek istemediklerini belirterek 24 Nisan Pazar günü saat 13.00'te Kadıköy'de gerçekleşecek olan nükleer karşıtı mitinge çağrı yaptı. Etkinliğe katılan aileler de çocuklarının geleceğinin radyasyonla kirlenmesini istemediklerini söyledi.

Greenpeace Gençlik Ekibi üyesi Onur Fidangül, "Nükleer felaketler devam ederken Hükümet'in gayri ciddi açıklamaları biz gençleri derinden endişelendiriyor. Kurulumu yaklaşık 15 yıl sürecek olan nükleer santraller, aslında en çok bizi ve bizden sonraki nesli etkileyecek. Biz, bugünün Fukuşima nükleer felaketi tanığı gençler olarak, Çernobil'den dersini almış olması gereken hükümeti nükleer planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Temiz, güvenilebilir ve sürdürülebilir bir gelecek için nükleer masallar dinlemeye ihtiyacımız yok. Çernobil felaketinin birebir etkilediği bu topraklarda yaşayan bizler hükümeti yenilenebilir, temiz enerji yatırımları yapmaya çağırıyoruz" dedi.

Çocuklarımızı kirli bir geleceğe emanet etmek istemiyoruz

dedetayyipdennukleermasallar

Etkinliğe katılan gençlerin annelerinden Saliha Peker de "Biz anneler olarak hem Çernobil, hem de Fukuşima felaketlerini yaşayan bir kuşağız. Çocuklarımızın bir felaket daha yaşamasını istemiyoruz. Bu felaketlerin etkileri hala sürerken, çocuklarımızın geleceği için aynı kaygıları taşıtmaya kimsenin hakkı yok. Temiz, güvenilebilir ve sürdürülebilir bir gelecek için alternatif olan nükleer değil, yenilenebilir enerjilerdir. Çocuklarımıza miras nükleer enerji bırakmayacağız." dedi.

Etkinlik sonunda gençler, artık mutlu sonla bitmesini istedikleri nükleer masal metnini dağıttı.

24 Nisan Pazar günü saat 13.00'te, Kadıköy'de farklı grupların katılımıyla Nükleer Karşıtı Miting düzenlenecek. Kadıköy Tepe Nautilus önünde başlayacak yürüyüş Kadıköy Meydanı'nda son bulacak.

Harekete geçin!

Erdoğan'ı ve nükleer tehlikeyi durdurmak için internet eylemine katılın!

Kategoriler