Gerzelilerin gücü Efes’i yendi

Yorum ekle
Haber - 20 Aralık, 2011
Gerze’de kurulması planlanan kömürlü termik santral için gerekli belgelerin tamamlanmasına bir gün kala, Gerze Halkı ile santral alanındaydık.

Anadolu Grubu'nun Gerze'de kurmak istediği termik santralin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için gerekli belgelerin verilmesine bir gün kala, Gerze halkı ile birlikte santral alanındayız. Alanda bir araya gelerek 'girilmez' işareti oluşturduk ve 'Gerzelilerin gücü Efes'i yendi' pankartımızı açtık. Gerze Belediyesi ve Yeşil Gerze Çevre Platformu da bizimleydi.

gerzeicininsanpankarti © Alper Tunca Çatal / Greenpeace

21 Aralık Çarşamba günü, Anadolu Grubu'nun Gerze'de termik santral projesine yeni bir ÇED (Çevre etki değerlendirme) raporu hazırlamak için aldığı ek süre dolmuş olacak. Santralin kurulmasına karşı üç yıldır direniş gösteren ve dört aydır çadır nöbeti tutan Gerze halkı, şirketin ÇED raporu için gerekli zemin etütlerini yapmak için bölgeye girilmesine izin vermemişti. 21 Aralık tarihine kadar gerekli belgelerin tamamlanmamış olması, yerel mücadele adına büyük bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Kömürlü termik santrallerle mücadele sadece bir çevre meselesi değil, yaşam hakkı meselesi. Yerel halklar bu mücadelenin esas zemini. Türkiye'nin yüz yüze olduğu en büyük çevresel sorunlardan biri olan 50 kömürlü termik santral planına karşı mücadelenin baş rolünde de onlar var.

Sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ortak paydası olan çevrenin havasını, suyunu ve geleceğini korumak için bedelini çok ağır ödeyeceğimiz bu hatanın gerçek şahitleri olarak onlar sessiz kalmıyorlar. Gerze'deki direniş bugün büyük bir kazanım elde etti, yerel halkların mücadelesinin büyük şirketlere karşı gücünün bir ispatı olarak, Türkiye'deki diğer mücadeleler için de bir örnek oluşturdu.

gerzelilerlegreenpeace © Alper Tunca Çatal / Greenpeace

Harekete geç!

Tuncay Özilhan'ın kömürlü termik santral kurma planından vazgeçmesi için imza kampanyasına katılın.

Kategoriler