Vancouver Kış Olimpiyat Oyunları'nda kullanılacak ağaçlar yakın takipte

Haber - 3 Mart, 2008
2010 Vancouver Kış Olimpiyatları’ndaki oyun alanları ve konutlarda “sürdürülebilir ağaçların (good wood)” kullanıldığından emin olmak için yeni bir internet sitesi oluşturduk!

İskandinay Whistler bölgesindeki atlama tahtaları.

Vancouver, Canada - GoodWoodWatch.ca sitesi, kullanılan ağaçların topluma ve doğaya duyarlı Orman İdare Konseyi (Forest Stewardship Council - FSC) sertifikası taşıdığından emin olacak.

Kış oyunları için teklif verilirken Vancouver 2010, Olimpiyat Oyunları'nda kullanılacak tüm malzemelerin doğaya duyarlı olacağı konusunda teminat vermişti. Ve şimdi biz bu sözü tutmalarını sağlıyoruz.

Greenpeace ve internet sitesindeki çalışmalarda yer alan bazı çevre grupları Vancouver Organizasyon Komitesi (VANOC) ve tüm olimpik alanlara FSC sertifikalı ağaçların kullanmaları yönünde çağrıda bulunuyor. Orman İdare Konseyi (FSC) uluslararası düzeyde tanınan, ormanların çevresel ve toplumsal olarak duyarlı bir biçimde yönetilmesini sağlayan bir standardizasyon sistemidir. 2 yılı aşkın bir süredir, bir çok çevre örgütü iyi yönetilen kaynaklardan elde edilen ağaçların kullanımı konusunda bilgi vermek için Vancouver Organizasyon Komitesi, yerel belediyeler ve oyun alanları mimarlarıyla temasa geçiyorlar.

Vancouver Organizasyon Komitesi sürdürülebilirlik konusunda altın madalya alacak mı? Gözler komitenin üzerinde. Şimdi, inşa edilecek tüm alanlarda FSC sertifikalı ağaçları kullanmanın tam sırası.

GoodWoodWatch.ca sitesinin hayata geçmesi, Olimpik alanlarda FSC sertifikalı ağaçların kullanımıyla ilgili yapılan bir Greenpeace anketiyle başladı. Önümüzdeki aylarda duyurulacak sonuçlar, uluslararası topluluklara ve Kanadalılara, Vancouver Organizasyon Komitesi'nin dünya ormanlarında bıraktığı iz hakkında bir fikir verecek.

Kanada halkının olimpiyat oyunlarındaki malzemelerin Kolombiya'daki ormanlardan geldiğini bilmeye hakkı var. Bu internet sitesi kimi liderleri ödüllendirirken, kimi yanlışları da ortaya çıkaracak.

Kanada'daki en geniş orman alanı ile birlikte 90 milyon hektardan fazla alan FSC sertifikasına sahip. Orman İdare Konseyi Sertifikası ağacın, kağıdın ve diğer ürünlerin sürüdürülebilir bir yönetimin biçimine sahip ormanlardan geldiğini kanıtlamanın tek yolu.

Orman İdare Konseyi hakkında daha fazla bilgi için : www.fsc.org

Bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kategoriler