Greenpeace eylemcileri nükleer toplantısında

Yorum ekle
Haber - 16 Aralık, 2011
Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik AŞ’nin 1. yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında 3 Greenpeace eylemcisi pankart açtı.

Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali) Elektrik AŞ'nin kuruluşunun birinci yılı nedeniyle Ankara Hilton Otel'de düzenlediği basın toplantısı, Greenpeace üyelerinin protestosuna sahne oldu. Toplantı sırasında pankart açan üç eylemci, 'Türkiye nükleer istemiyor'  ve "Nuclear Free Turkey" mesajı verdi.

superfintoplanti

Şirket 13 Aralık Salı günü nükleer santral inşaat lisansını alabilmek için gerekli belgeleri teslim etti. Ancak bu belgeler arasında bölgenin sismik raporu (deprem riskleri ile ilgili araştırma) bulunmuyor.

Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, gerekli belgeleri Türkiye Hükümeti'ne vermiş olmalarına rağmen, sismik araştırmaların halen devam ettiğini söyledi. Nükleer santralin en tartışmalı konusu olan güvenlik ve deprem konusunda hala gerekli çalışmalar tamamlanmadan, inşaat lisansı için başvurmak, projede güvenlik konusunda gösterilen duyarlılığın ne kadar düşük olduğunun ispatı.

Kaza anında radyasyon tüm ülkeye 5 günde yayılacak

Viyana Üniversitesi tarafından birkaç ay önce hazırlanan bilimsel proje Akkuyu'da kurulması planlanan santralde bir kaza yaşanması halinde radyasyon bulutlarının hem Türkiye'nin tamamına, hem de komşu ülkelere yayılacağını ortaya koyuyor.

Özellikle İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde insanlar ilk 5 gün içerisinde bir yılda alabilecekleri radyasyonun 60 katına maruz kalıyor.

Harekete geçin!

Nükleersiz bir Türkiye için internet eylemimize katılın.

Kategoriler