Greenpeace eylemcisi ölümle tehdit ediliyor

Tehdidin nedeni: Nükleer santrale karşı çıkmak

Haber - 8 Mart, 2005
Greenpeace eylemcisi ve Bulgaristan'ın önde gelen nükleer karşıtı çevrecilerinden Albena Simeonova, Belene'de yapılması planlanan nükleer santrale muhalefeti yüzünden ölümle tehdit edildi.

Bulgar çevreci Albena Simeonova, Belene nükleer santralinin yapımına karşı çıktığı için ölümle tehdit ediliyor.

Simeonova, 2004 yılının sonlarında tehdit telefonları almaya başlamıştı. Ancak 23 Şubat günü iki kişi evine gelip Belene'deki nükleer santral yapım planlarına muhalefeti bırakmazsa öldürüleceğini söyledi. Gelen kişiler, ayrıca yaşadığı yer olan Nikopol bölgesini terketmesini istediler.

1996 yılında 'Çevre Nobeli' olarak da bilinen Goldman Ödülü'nü kazanan Simeonova, "Bu tehdit yalnızca benim yaşamıma değil; aynı zamanda nükleer santrallere karşı yaşamlarını ve çevreyi koruma güdüsüyle çalışan herkese yöneltildi." diyor.

Bir Çevre Savaşçısı

Albena Simeonova, 1990'ların başında Belene'de yapılması planlanan santrale karşı muhalefetin önde gelen isimlerden biriydi. Yapım planları 2003'te yeniden gözden geçirilmesi sırasında, projenin yaratacağı sorunlara dikkat çeken ilk insanlardan biri olan Simeonova, ulusal ve uluslararası birçok kuruluşu yeni nükleer santral planları hakkında harekete geçmeye çağırdı ve Belene'deki nükleer karşıtı direnişi örgütledi.

Aslen biyoloji öğretmeni olan Simeonova, Bulgaristan'da sistem değişmeden önce Botevgrad kentinde ekolojist olarak çalışıyordu. Simeonova, sonra Ekolojik Eğitim ve Öğretim Vakfı'nın Genel Müdürlüğü'nü yaptıi ardından da 1991 yılında Bulgar Yeşil Partisi'ni kurdu. Nükleer santrallere karşı yürüttüğü kampanya sırasında, 1994 yılında nükleer taraftarları ve karşıtlarının ilk açık tartışma toplantısını örgütledi. Çevre mücadelesine en büyük katkılarından biri, yerel düzeyde 'Çevre Müfettişleri' uygulamasına önayak olması oldu.

Bulgaristan, başta rüzgar, jeotermal ve su gücü olmak üzere, Avrupa'daki en büyük yenilenebilir enerji potansiyeline sahip ülkelerden biri. Tarım sektörü nedeniyle Bulgaristan'ın yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi daha da önem kazanıyor.

Greenpeace, Bulgaristan Hükümeti'ni nükleer santral planlarından vazgeçmeye ve Simeonova'nın can güvenliğini sağlamaya çağırıyor.

Bulgar yetkilileri Simeonova'nın can güvenliğini sağlamaya çağırmak için e-posta yazın: http://act.greenpeace.org/ams/e?a=1698&s=gen2

Kategoriler
Etiketler