Greenpeace ekibi, MV Ulla'nın battığı yerde dalış yaptı

Dalış ekibi, denizin dibinde 'Toksik Atık Ticaretini Durdurun, Harekete Geçin' yazılı pankart açtı

Haber - 14 Eylül, 2004
Bugün saat 10.30 sularında bir Greenpeace ekibi, batık MV Ulla gemisinin bulunduğu bölgede, kirlilik düzeyini belirleme için dalış yaptı.

Greenpeace ekibi, MV Ulla'nın batığının önünde 'Toksik atık ticaretini durdurun; harekete geçin!' yazılı bir pankart açıyor.

Muhammed Abbas El Sarji (Lübnan), Wichmann Wolf Dieter (Almanya), Fuat Kent (Türkiye) ve Deniz Güman'dan (Türkiye) oluşan ekip, denizin dibinde 'Stop toxic waste trade, act now / Toksik atık ticaretini durdurun, harekete geçin' yazılı bir pankart açtı.

35 yaşındaki MV Ulla, 2000 yılının Şubat ayında Türkiye'ye geldi. Geminin yükünün İspanya'daki üç termik santralden alınan 2 bin 200 ton uçucu kül olduğu öğrenilince geminin yükünü boşaltmasına izin verilmedi. Ancak Greenpeace'in atığın İspanya'ya geri gönderilmesi yönündeki eylemlerine karşın, gemi dört yıl boyunca limanda bekletildi. Üstelik, geçtiğimiz yıl hazırlanan, geminin bakımsızlık nedeniyle her an batabileceği uyarısında bulunan bilirkişi raporu da dikkate alınmadı.

Geminin batmasının ardından bir hafta geçmesine rağmen, Çevre ve Orman Bakanlığı, kazanın ve yol açacağı sızıntının muhtemel sonuçları hakkında hiçbir acil önlem almadı.

Bu nedenle Greenpeace, İskenderun Çevre Koruma Derneği ile birlikte mahkemeye başvurarak sızıntının hangi ölçüde olduğunu belirleme amacıyla dalış izni aldı. Alınan numuneler, bir değerlendirme raporu hazırlanması amacıyla uzmanlara teslim edildi.

'Bırakınız atsınlar' politikası

MV Ulla olayı, Türkiye için münferit değil. Ülke, gelişmiş Avrupa ülkelerinden gelişmekte olan ülkelere akan tek yönlü toksik atık trafiğinden nasibini alıyor. Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, "Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin de 7 Eylül'deki basın açıklamasında itiraf ettiği gibi, MV Ulla, Türk karasularında vuku bulan onlarca örnekten yalnızca biri, ve yetkililer gereken ciddiyeti gösterip uygun denetim mekanizmalarını harekete geçirmediği sürece sonuncusu olmayacak." Dökmecibaşı, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin başında iki büyük sorun daha var: İtalya'ya ait, içinde toksik atık bulunan yüzlerce varil, halen Karadeniz'de iki depoda bekletiliyor. Ayrıca asbestli gemiler, sökülmek amacıyla Aliağa bölgesindeki gemi söküm alanına gönderilmeye devam ediyor. Hükümet 'bırakınız atsınlar' politikasını sürdürdüğü sürece, bu tür olaylar, çevre ve insan sağlığını tehdit etmeye devam edecek."

Greenpeace, hükümeti MV Ulla'nın kirlettiği bölgenin temizlenmesi konusunda acil önlem almaya çağırıyor. Hükümet, İspanya tarafından önerilen yardımı kabul etmeli ve çevreye verilen zarar artmadan sözkonusu atık iki ülkenin ortak çabalarıyla sudan çıkarılmalı.

* Basel Anlaşması, toksik atıkların OECD ülkelerinden OECD üyesi olmayan ülkelere taşınmasını denetleyen, Birleşmiş Milletler bünyesinde bir anlaşma.

Kategoriler