Greenpeace eylemcileri petrol platformunu kapattı

Haber - 1 Eylül, 2010
Greenpeace eylemcileri dün sabah erken saatlerde Grönland’ın dondurucu sularında Danimarka donanmasının güvenlik önlemlerini atlattı. Ardından 4 eylemci, botlarla petrol kuyusuna yanaşarak, petrol arama platformuna tırmandı.

Greenpeace eylemcileri petrol platformunu kapattı

Tentelerde birkaç gün asılı kalabilecek kadar malzemeye sahip olan tırmanışçılar, eğer yeterli bir süre petrol çıkarma işlemini durdurabilirlerse, işletmeci şirket olan İngiliz Cairn Enerji'nin petrol çıkarma işlemi hava koşullarının sertleşmesi nedeniyle gelecek yıla sarkacak.

Greenpeace'in amacı enerji şirketlerini Kuzey Kutbu'ndan uzak tutmak ve petrole olan bağımlılığımızdan kurtulmamızı sağlamak.

Meksika Körfezi'nde yaşanan BP petrol felaketi bize artık petrolün ötesine geçmemiz gerektiğini gösterdi. Şu anda eylemcilerin asılı olduğu petrol platformu, Kuzey Kutbu'nda bir petrol faciasının kıvılcımı olabilir. Bu, iklim için çok büyük bir tehdit oluşturduğu gibi, bu bölgenin kırılgan ekosistemini de mahvedecektir.

Eylem birkaç hafta devam edebilir

Şu anda bu platform dünyadaki en önemli petrol kuyusu. Eğer Cairn Energy şirketi birkaç hafta burada petrol çıkarmaktan alıkonabilirse, petrol devlerini en azından bir yıl geriletebilir ve umuyoruz ki bu zaman diliminde, açık denizde petrol arama projelerinin uygulanmasına uluslararası bir yasak getirilebilir.

Danimarka donanmasına ait bir savaş gemisi ve botlar son dokuz gündür Esperanza'yı yakından takip ediyor. Şu anda Greenpeace eylemcileri tarafından durdurulan platform henüz petrol bulamadı, ancak Cairn şirketi geçen hafta doğalgaz bulduğuna dair bir açıklama yaptı. Petrol bulma umuduyla platform şu anda bulunduğu alandan 100 km. uzaklığa hareket edecek. Kampanyacılar bu eylemin hareketi ertelemesi ya da iptal ettirmesini umut ediyor.

Cairn'in projesi petrol devleri tarafından dikkatle takip ediliyor. Eğer şirket başarıya ulaşır ise hali hazırda bölgede araştırma yapmak için çalışmalarını sürdüren Exxon, Chevron gibi petrol devlerinin de petrol çıkarma çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Petrole hayır de

Kategoriler