Greenpeace, sahil güvenlik ve dev petrol gemisi arasında kovalamaca

Yorum ekle
Haber - 25 Mart, 2011
Greenpeace eylemcileri İstanbul Boğazı’ndan geçen Deepwater Champion petrol arama platformunu şişme botlarla takip ederek pankart açtı ve hükümetin tehlikeli enerji yatırımlarını protesto etti.

Bugün, iki Greenpeace botu, İstanbul Boğazı'nda, Sinop'a gitmekte olan dev petrol arama gemisi Deepwater Champion'ı takip etti ve "Petrol, Nükleer, Artık Yeter" yazan pankart açtı. Tam bu sırada Ortaköy sahilinde de pankart açan Greenpeace eylemcileri, Deepwater Champion'ın geçiş töreni nedeniyle Esma Sultan Yalısı'nda olan Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan kirli ve riskli enerji planlarından vazgeçmesini istedi. Greenpeace, geçtiğimiz yıl Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısı ve yakın zamanda Japonya'da yaşanan nükleer kriz benzeri felaketler gerçekleşmeden önce hükümetin temiz ve güvenli enerji politikaları geliştirmesini istiyor.

229 m uzunluğunda ve yaklaşık 100 m yüksekliğindeki Deepwater Champion'u boğaz boyunca takip eden deniz polisi, botları ve eylemcileri karakola aldı.

Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, "Son bir yılda iki büyük enerji felaketi oldu. Önce Meksika Körfezi'nde petrol felaketi, şimdi de Japonya'da nükleer facia. Hükümet bu felaketlerden hiç ders almadı. Şimdi bu tehlikeli petrol gemisini Karadeniz'e sokuyorlar. Sonra da sıra ölümcül nükleer santrale gelecek. Temiz enerji politikaları yürütmek yerine ülkeyi böylesi tehlikeli enerjilerin beşiği yapmak siyasi bir tercihtir. Türkiye kamuoyu onlara böyle bir kumar oynama hakkı vermedi" dedi.

Petrol, nukleer artik yeter!

Geminin güvenlik sicili hiç iyi değil

Nisan ayında Karadeniz'de petrol aramalarına başlayacak olan Deepwater Champion adlı petrol arama gemisi Transocean şirketine ait. Transocean, Meksika Körfezi'ni petrole bulayan Deepwater Horizon platformunun da sahibiydi. ABD hükümetinin raporuna göre, bu şirket de kazadan en az BP kadar sorumluydu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, Türkiye'de üç nükleer santral ve Karadeniz'de onlarca petrol kuyusu açma planı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Rusya ile Akkuyu'da dört nükleer reaktör yapılması üzerinde imzalanan anlaşmanın ardından Japonya ile Sinop için mutabakat anlaşması imzalandı. Fukuşima felaketi henüz sona ermeden hükümetin nükleer enerjideki gözü kara kararlılığı kamuoyunda ve tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı. Bakan son olarak dünyadaki 442 santral kapanmadıkça nükleer santral planlarından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Atıcı sözlerine şöyle devam etti: "Bakan, Çernobil'i görmezden geldi, Meksika Körfezi'ni görmezden geldi. Şimdi de Fukuşima'yı görmezden geliyor. Gözlerini felaketlere kapayıp yalnızca büyük şirketlere açan bir bakanı kaldıracak lüksümüz yok. Çünkü aslında en baştan mecbur olmadığımız enerjiler için önce bağımlılık yaratılıyor sonra da hem Akdeniz hem Karadeniz'in geleceği takas ediliyor" dedi.

Greenpeace, gezegenimiz için büyük bir tehdit oluşturan nükleer ve petrol gibi kirli ve riskli enerjilere karşı küresel kampanyalar yürütmekte ve hükümetleri temiz ve güvenli olan yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine yönelmeye çağırmaktadır.

Harekete geçin!

Gezegenimiz için büyük bir tehdit oluşturan nükleer ve petrol gibi kirli ve riskli enerjilere karşı internet eylemine katılın!

Etiketler