Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü gözaltında

Yorum ekle
Haber - 17 Haziran, 2011
Tehlikeli petrol aramalarının bir an önce durdurulması talebi için Kuzey Kutbu’ndaki tartışmalı petrol arama platformuna tırmanan Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo gözaltına alındı.

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, petrol arama platformuna tırmanırken...

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, Grönland kıyılarından 120 km uzaklıktaki tartışmalı Leiv Eiriksson petrol arama platformuna tırmandı. Platformun petrol sızıntısı acil durum planının açıklanmasını talep eden 50 bin imzayı elden iletmek isteyen Naidoo gözaltına alındı.

Geçtiğimiz hafta 20 Greenpeace eylemcisi platformun çalışmasını engelledikleri gerekçesiyle tutuklanmış ve Cairn Enerji mahkemeye başvurmuştu. Çıkan karara göre Greenpeace'in, yasaklı bölgeye girmeye çalışması durumunda Cairn Enerji'ye 50.000 Euro ödemesi gerekiyor. Ancak bu kararı veren yargıç aynı zamanda Cairn Enerji'nin petrol sızıntısı acil durum planını da açıklamasını istemişti.

Eylemden önce bir açıklama yapan Kumi Naidoo, "Cairn Enerji, Kuzey Buz Denizi'nde olası bir petrol sızıntısı sonrası nasıl bir kurtarma ve temizleme planı olduğunu açıklamıyor. Platforma çıkış nedenim, Cairn Enerji'den bu planı açıklamasını talep eden 50 bin kişinin imzasını iletmek. Kendi ellerimle imzaları teslim edene kadar da buradan ayrılmayacağım," dedi.

Naidoo sözlerine şöyle devam etti: "Kuzey Kutbu'nda buzullar eridikçe, petrol şirketleri, erimeye neden olan fosil yakıtlardan daha fazla bulmak üzere petrol arama platformlarını bölgeye gönderiyor. İnsanlar bir Afrikalı olarak Kuzey Kutbu'nda olan bir şeyi neden önemsediğimi merak edebilir. Ancak bilim insanlarının da söylediği bir şey var ki, Kuzey Kutbu'nda gerçekleşen erimenin tüm dünya üzerinde çok önemli etkileri olabilir. Bu yüzden bir yerde bu gidişe dur dememiz gerekiyor ve burada, Kuzey Kutbu'nda buna dur demek istiyoruz."

Greenpeace bugüne dek Cairn Enerji'den defalarca petrol sızıntısı engelleme ve temizleme planını açıklamasını istemişti. Geçtiğimiz ay bu konuda şirketin genel merkezine yapılan bir ziyarette bu planın halka açılması istenmişti. Cairn Enerji, Grönland'da yetkililerin bu planın yayımlanmasına izin vermediğini iddia etse de, Greenpeace'in başvurduğu hukuki danışmanlar petrol sızıntısı acil durum planlarının halka açıklanması önünde bir engel olmadığını söylüyor. Kuzey Kutup Konseyi Açık Deniz Petrol ve Doğalgaz arama kurallarına göre de petrol sızıntısı acil durum planlarının arama başlamadan önce hazır olması ve bu planların işletici firma tarafından halka açılması gerekiyor.

Harekete Geçin!

Petrole karşı gezegenimizin sesi olun! Enerji [D]evrimi için imza kampanyasına katılın.

Kategoriler
Etiketler