Polonya'da ilk Greenpeace eylemi

Polonya'nın Yeşil Ciğerleri'nin tahribine karşı Greenpeace başkaldırısı

Haber - 8 Ekim, 2004
Greenpeace eylemcileri, Via Baltica'nın (Baltık geçiş yolu) yapımını protesto için Polonya Altyapı Bakanlığı'nın çatısına çıkıp, "Polonya'nın Yeşil Ciğerlerini Tahrip Etmeyin" yazılı bir bayrak açtı. Polonya, Avusturya, Macaristan ve Hollanda'dan yaklaşık 30 kişinin katıldığı bu eylem, Polonya'daki ilk Greenpeace eylemi.

Greenpeace'in Polonya'daki ilk eylemi: Eylemciler, yapılması planan Via Baltica yolunu, o hattaki doğal yaşamı tahrip edeceği gerekçesiyle protesto ediyor.

Greenpeace eylemcisi Maciej Muskat, Natura 2000 projesinin bir parçası olmuş ya da olacak olan bu alanların ekolojik dengesinin 'Via Baltica' yüzünden bozulmayacağına dair yazılı teminat istediklerini belirtti.

Bir diğer eylemci, "Buraya, Avrupa'da eşi olmayan bir yeri, Polonya'nın Yeşil Ciğerleri'ni koruma çabalarında, Polonyalı meslektaşlarıma yardım için geldim. Tüm bakir alanların her ne koşulda olursa olsun korunması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Greenpeace, Polonya'daki yol altyapısı gelişimine karşı değil; örgütün karşı olduğu, Via Baltica gibi, doğal alanlara zarar veren planlar. Bu yolun, Biebrza ve Narwia vadilerine, eski Augustowski ormanlarına ve yüksek ekolojik değerdeki Ropsuda Vadisi'ne büyük zararları dokunacak. Yol aynı zamanda, eski Knyszynski Ormanı ve Ulusal Wigierski Parkı'nın da yakınından geçecek.

Greenpeace Polonya, bu yılın Nisan ayında açıldı. Ülkede şu an yapılan iki kampanya, "Polonya'nın Yeşil Ciğerleri"ni korumaya ve GMO'nun çevreye yayılmasını önlemeye yönelik.

Kategoriler